سن بالا و چاقی، دو عامل اصلی در بارداری پرخطر

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، بنابر بررسی‌ها بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶، در بریتانیا ۲۲۵ زن باردار، هنگام بارداری یا بلافاصله پس از وضع حمل جان خود را از دست دادند. این تعداد بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵، ۲۰۲ نفر بوده است. چاقی و افزایش سن مادران، زنان باردار را در خطر مرگ قرار داده است. خطری که در سال‌های گذشته، به نظر می‌آمد، کم شده است. در واقع با توجه به جمعیت بریتانیا، از ۸/۸ فوت، که بین ۱۰۰ هزار زن باردار، قبلا رخ می‌داد، اکنون این تعداد به ۹/۸ زن بین ۱۰۰ هزار نفر رخ می‌دهد.

محققان دانشگاه آکسفورد تاکید می‌کنند اگر زنان در شرایط مناسب باردار شوند، در موارد نادر به تهدید به مرگ می‌شوند. اما دو عامل چاقی و سن بالا، آنها را در خطر مرگ قرار می‌دهد. امروزه زنان هنگام بارداری بسیار مسن‌تر از گذشته و البته بسیاری از آنها چاق هستند و وقتی باردار می‌شوند، نسبت به زنان جوان‌تر به مشکلات جسمی و روحی پیچیده‌تری مبتلا می‌شوند. در واقع زنانی که در دهه ۴۰ سالگی‌شان، باردار می‌شوند، سه برابر از زنان بارداری که در دهه ۲۰ سالگی‌شان هستند، در خطر مرگ قرار دارند. حتی این وضعیت در مورد زنانی که مشکلات جسمی هم دارند، سخت‌ و خطرناک‌تر می‌شود.

ایجاد لخته خون در سیاهرگ‌ها، به اصطلاح ترومبوز سیاهرگی، یکی از اصلی‌ترین دلایل مرگ زنان باردار است. احتمال وجود این لخته‌ها، در زنان با سن بالا و البته چاق، به مراتب بیشتر از زنان جوان‌تر است.

این محققان می‌گویند، زنان باردار به دلیل ترس از به خطر افتادن سلامت جنین خود، دارو مصرف نمی‌کنند، که این مساله آنها را بیشتر به خطر می‌اندازد.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند، زنان باردار، به ویژه افرادی که دو عامل پرخطر سن بالا و چاقی را دارند، باید دایما زیر نظر پزشک باشند، تا بدون خطر دوران بارداری خود را بگذرانند.

مترجم:‌ نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of