Saturday 30 May 2020 | شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۲
بازدید: 289

سندروم روده تحریک پذیر را چگونه درمان کنیم؟

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، اگر کمتر از سه بار در هفته دفع مدفوع دارید و مدفوع‌تان سفت و خشک است احتمالا به یبوست مبتلا شده اید؛ یبوست یک عارضه معده‌ای روده‌ای رایج و از جمله مشکلات گوارشی شایع در بین افراد است که درمان آن اهمیتی بالا  دارد؛ مشکلی که در سه تا پنج درصد از کودکان مشاهده می‌شود و به‌طورمعمول عملکردی است که در اثر اتساع روده ناشی از توده مدفوعی به وجود می‌آید.

تورم مفاصل، بوی بد دهان و تنفس بدبو، ناراحتی‌های معده نظیر ترش کردن و سوزش معده، تجمع سموم در بدن و غیره این‌ها نشانه‌های یبوست است؛ در واقع افرادی که این مشکل را دارند، حرکات معده‌ای و گوارشی کندتری دارند.

حیدر عظمایی متخصص طب سنتی درباره راهکار‌های درمانی یبوست در طب سنتی، اظهار کرد: یبوست هنگامی به وجود می‌آید که حرکات روده وظیفه‌اش را به درستی و منظم انجام ندهد و فرد ۲ الی سه روز دفع نداشته باشد.

وی درباره علائم یبوست، گفت: زمانی که یبوست ایجاد می‌شود در ناحیه شکم و روده ورم، درد، دل‌درد دردناک، استفراغ، بدبویی دهان، سوزش معده و در صورت تشدید شدن یبوست انگل، بواسیر، دیدن کابوس در شب و در نهایت ضعف بینایی به وجود خواهد آمد.

عظمایی اظهار کرد: میزان دفع درست در نوزادان حدود چهار الی پنج بار در روز است و نوجوانان حدود ۲ بار و بزرگسالان و سالمندان حدود یک  الی ۲ بار باید در روز دفع داشته باشند؛ یبوست بیشتر در افراد صفراوی و مزاج سوداوی یعنی سرد و خشک بروز می‌کند، در افراد بلغمی هم اگر رطوبت روده‌ها افزایش پیدا کند و سردی زیاد حاکم باشد، موجب بروز یبوست می‌شود، به طور کلی در افراد دموی و بلغمی یبوست کمتر دیده می‌شود مگر اینکه نوع و تغذیه نامناسب داشته باشند.

این متخصص طب سنتی ادامه داد: نجویدن خوب غذا، کم خوردن آب، نخوردن میوه و سبزی، تحرک نداشتن، ورزش نکردن و استفاده نکردن از فیبر‌های غذایی، کم کاری تیروئید، مصرف برخی از دارو‌های مسکن و خواب‌آور، دارو‌های ضدافسردگی، دارو‌های حاوی کلسیم و آلومینیوم، دارو‌های فشارخون، دارو‌های ضدحساسیت و آنتی هیستامین، گرفتن روزه‌های طولانی مدت و استفاده کردن زیاد از ملین‌ها، بعضی از بیماری‌ها مانند بیماری التهاب روده، بیماری کلن، سندروم روده تحریک پذیر که اعصاب روده را درگیر می‌کند و غیره می‌تواند موجب بروز یبوست شود.

وی افزود: برخی از یبوست‌ها به دلیل مصرف موادی مانند ماست و لبنیات به وجود می‌آیند، چرا که این مواد را بدون مصلح می‌خورند و دچار یبوست می‌شوند، همچنین برخی از نوزادان با خوردن شیرخشک دچار یبوست می‌شوند.

عظمایی درباره راه‌های درمانی یبوست، گفت: افراد صفراوی و سوداوی که دچار یبوست شده‌اند باید روزانه از ۶ لیوان آب به همراه سنکنجبین، آش آلو، شربت انجیر، سه الی چهار عدد کیوی رسیده را با پوست رنده کرده و با عسل قبل از غذا استفاده کنند، از اضطراب و استرس پرهیز کنند تا اعصاب روده تحریک نشود، از مصلحات مثل آویشن، پونه، گل سرخ، شوید، زیره می‌توانند استفاده کنند؛ همچنین از فیبر‌های غذایی مانند کاهو، گشنیز و سبزیجات استفاده کنند.(باشگاه خبرنگاران)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of