شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲
بازدید: 172

سرانجام پالایشگاه پتروشیمی به کجا رسید؟/ طلب ۷۰۰۰ میلیاری وزارت بهداشت از تامین اجتماعی

به گزارش خبرنگار طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر سعید نمکی در نشست خبری گفت: یکی از رسالت‌های مدیران نظام پاسخگویی به مطالبات و حقوق مردم است که نشانه توسعه یافتگی رسانه‌های توسعه یافته است همچنین با همدلی و وفاق ملی به پیشرفت‌های خوبی دست یافته‌ایم به طوری که در کشورهای منطقه جایگاه ویژه‌ای را به دست آورده‌‌ایم.

وی در مورد پالایشگاه پتروشیمی گفت: با توجه به اینکه بنده در سازمان برنامه و بودجه هم بوده‌ام بنابراین مبنا رسیدگی به آن بر اساس اجرای قانون و عدالت است لذا یک تیم کارشناسی آن را برعهده گرفته‌اند که پروسه قانونی خود را باید سپری کند تا به یک نتیجه قطعی برسیم و به رسانه‌ها اعلام کنیم.

نمکی عنوان کرد: در حال حاضر وزارت بهداشت ۷ هزار میلیارد از تامین اجتماعی طلب دارد که مبلغی را از تامین اجتماعی دریافت کرده‌ایم و قرار است این هفته هم پرداختی داشته باشند. با این پرداخت از سوی تامین اجتماعی، اولین قدم ما به‌روز کردن پرداخت‌هایمان در رابطه با کارانه‌های پرستاران است و بعد هم پرداخت معوقات بازنشستگان را اغاز می‌کنیم. قرار است بلافاصله بعد از پرداخت حقوق، معوقات بازنشستگان هم پرداخت شود و معوقاتشان را تا پایان سال بپردازیم.

وی با اشاره به اینکه درحال حاضر مرگ و میر در کشور ما به یک ‏دهم سال ۵۷ رسیده است، افزود: در تولید داروهای داخلی به رقم ۹۷ درصد رسیده‌ایم و پوشش بیمه همگانی نیز یکی از رکوردهای ‏منطقه‌ای کشور ما است.

نمکی خاطرنشان کرد: تعداد خانه‌های بهداشت ۱۵۰مرکز در سال‌های اول انقلاب به ۱۸ هزار مرکز خدمت رسانی بهداشتی ‏رسیده است لذا از دستاوردهای ما در حوزه سلامت یکی از اولاترین دستاوردها در نظام جمهوری اسلامی ایران ‏است.‏

‏نمکی با اشاره با اینکه تولید دارو از ۲۵ درصد به ۹۷ درصد رسیده است، افرود: بیماری‌های غیر واگیر جزو عوامل تهدید کننده نظام سلامت کشور است لذا در این زمینه وزارت بهداشت کمترین نقش را در اجرا دارد که نقش رسانه‌ها اینجا برجسته می‌شود همچنین در بحث بیماری‌های واگیر دار نیز وارد عرصه جدیدی شده‌ایم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: سال آینده در زمینه دارو شرایط ویژه‌ای را پیش بینی می‌کنیم، اما به مردم اطمینان می‌دهم که ارز مورد نیاز برای دارو و تجهیزات پزشکی را تا بهار سال ۹۸ تأمین کرده‌ایم و نگرانی از بابت داروهای بیماران خاص و صعب العلاج نداریم.

وی گفت: تمرکز ما بر استقرار پرونده الکترونیک سلامت است بنابراین در اولین گام برای این برنامه ملی یک مدیر انتخاب کرد‌ه ام و همزمان نسخه نویسی الکترونیک توسط سازمان بیمه سلامت آغاز شده است و قول می‌دهم تا بهار سال آینده زیرساخت‌های پرونده الکترونیک سلامت در کشور فراهم شود همچنین با استقرار پرونده الکترونیک سلامت، هزینه‌های زائد مدیریت خواهد شد.

افزایش تعرفه‌های پزشکی 

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: افزایش تعرفه‌های پزشکی در سال آتی از جیب بیمه‌ها و دولت خواهد بود بنابراین فشاری به مردم نخواهیم آورد.

نمکی درباره سرانجام چگونگی تخصیص ۵۰۰ میلیون یوروی صندوق توسعه ملی، گفت‌: طبق گزارشی که به من داده شد، این پول به دانشگاه‌ها پرداخت شده است. دانشگاههای علوم پزشکی نیز مکلف بودند که این پول را برای دارو و تجهیزات پزشکی هزینه کنند همچنین با رئیس دانشگاهی که این پول را در جایگاه خود  هزینه نکرده باشد، قطعا برخورد می‌کنم.

وزیر بهداشت در خصوص تمهیدات وزارت بهداشت در خصوص پیشگیری از تبلیغ کالاهای آسیب رسان اظهار کرد: وزارت بهداشت تمام اختیارات لازم در خصوص منع تبلیغ کالاهای آسیب رسان  را بر عهده ندارد اما ما تمام تلاش خود را در این زمینه می‌کنیم هرچند کالاهای آسیب رسان نباید مصرف شوند همچنین سال آینده هر فصل چهار برنامه ملی را در دستور کار خواهیم داشت و ۳۶ کالای آسیب‌رسان مرتبط پایش می‌شوند و پس از نهایی شدن ویرایش جدید را در این زمینه خواهیم داشت.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of