Thursday 20 February 2020 | پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۹
بازدید: 159

ستاره سابق استقلال از فوتبال خداحافظی می‌کند؟

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، آندرانیک تیموریان را باید یکی از برترین فوتبالیست‌های بعد از انقلاب کشور دانست.‌ هافبکی که سال‌ها با پیراهن تیم ملی و تیم‌های بزرگ ایرانی و خارجی خوش درخشید و دو بار حضور در جام جهانی را نیز تجربه کرد.

آندو بعد از جواد نکونام کاپیتان تیم ملی ایران شد و در حالی که انتظار می‌رفت یکی از مردان کی‌روش در روسیه باشد، ماه‌ها پیش از مسجل شدن حضور تیم ملی در جام جهانی از اندیشه‌های کارلوس خارج شد.

خروج نام آندو از لیست کی‌روش اولین هشدارهای افت ناگهانی ستاره دهه‌های هشتاد و نود فوتبال کشورمان بود. کاپیتان سابق تیم ملی کشورمان دو فصل پیش تا آستانه بازگشت به استقلال هم قرار گرفت. اما پنجره‌های بسته این باشگاه مانع سختی در راه بازگشت آندو به خانه و خداحافظی با پیراهن تیمی بود که فوتبال را با آن شروع کرده بود

تیموریان با انجام ۱۰۱ بازی با پیراهن تیم ملی، سابقه بازی در ۱۳ تیم ایرانی و خارجی را در کارنامه اش دارد. تیموریان ساخته و پرداخته آکادمی باشگاه استقلال است و فوتبال را با تیم‌های جوانان و امید این باشگاه آغاز کرد. وی سپس به تیم عقاب پیوست و بعد از آن برای پشت سر گذاشتن خدمت سربازی به ابومسلم رفت و با این تیم به اوج رسید و حتی به تیم ملی راه یافت.

تیموریان بعد از درخشش در لیگ برتر و تیم ملی، از ابومسلم لژیونر شد و به تیم بولتون انگلستان پیوست. وی بعد از دو سال حضور در بولتون مورد توجه تیم فولام قرار گرفت. دو سال حضور در فولام و تنها یک بازی رسمی با پیراهن این تیم را می‌توان بدترین دوران لژیونری وی دانست.

کم باز کردن در این تیم باعث شد تا ملی پوش وقت کشورمان به صورت قرضی به تیم بارنزلی منتقل شود و نیم فصل را برای این تیم توپ بزند. وی سپس در یک انتقال پر سر و صدا از لیگ برتر انگلستان به تراکتورسازی پیوست و بعد از یک فصل حضور در این تیم یکی از خریدهای پر سر و صدای استقلال شد.

اولین بازگشت آندو به استقلال تنها یک سال دوام داشت و ستاره تیم ملی کشورمان با بازی‌های خوبی که برای آبی‌پوشان انجام داد بار دیگر لژیونر شد اما این بار مقصد آندو شیخ نشینان حاشیه خلیج فارس بودند.

آندو با کمتر از یک فصل حضور در الخریطیات قطر بار دیگر به جمع آبی پوشان بازگشت تا بهترین دوران بازی‌های باشگاهی اش را در مدت دو فصل حضورش در استقلال تجربه کند.  اختلاف وی با سرمربی وقت استقلال بار دیگر منجر به جدایی اش از جمع آبی پوشان شد و آندو با یک تعویض جنجالی پیراهن آبی را با پیراهن قرمز تراکتورسازی عوض کرد.

حضور دوباره آندو به تراکتورسازی خیلی طولانی نشد و او بار دیگر هوای حضور در فوتبال شیخ نشینان به سرش زد تا اینبار از ام صلال سر در بیاورد. یک فصل حضور در ام صلال، بازگشت وی به ایران و تغییرات زود به زود باشگاهی را در پی داشت. سایپا، ماشین سازی، نفت تهران، گسترش فولاد و ماشین سازی مقاصد بعدی ملی پوش سابق کشورمان بودند.

تیموریان بعد از نزدیک به دو دهه حضور در سطح اول فوتبال ایران از ابتدای این فصل برای اولین بار با هیچ تیمی قرارداد نبست. گرچه او این روزها به صورت انفرادی تمرین می‌کند، اما بعید نیست در صورت ادامه این روند و عدم تمایل باشگاه‌های لیگ برتری برای همکاری با وی، تصمیم به آویختن کفش‌ها و خداحافظی از دنیای بازیگری بگیرد.

تیموریان در این مدت در هشت باشگاه ایرانی و پنج باشگاه خارجی توپ زده است. آندو در ایران به جز تهران، بازی کردن در مشهد و تبریز را هم تجربه کرده است.

کاپیتان سابق تیم ملی کشورمان بالغ بر ۲۰۰ بازی در لیگ برتر ایران، ۱۰۱ بازی با پیراهن تیم ملی و ۶ بازی با پیراهن تیم ملی ب ایران دارد. وی همچنین ۵۸ بار بعنوان لژیونر در لیگ‌های خارجی به میدان رفته است.

تیموریان به عنوان لژیونر تنها دو بار موفق به گلزنی شد و در لیگ برتر ۹ بار گلزنی کرد. وی ۹ گل ملی هم در کارنامه‌اش دارد.

کاپیتان سابق تیم ملی کشورمان هشت بار هم با پیراهن استقلال در لیگ قهرمانان آسیا حضور یافت و شاید خاطره‌انگیزترین صحنه‌هایی که از این بازیکن در اذهان نقش بسته باشد، سوپر گل زیبای او به بوریرام تایلند و البته صحنه نجات یک پروانه از زمین چمن بود.

در صورت اعلام بازنشستگی تیموریان، یکی از آخرین‌های نسل گلادیاتورها هم کفش‌هایش را برای همیشه خواهد آویخت. (مهر)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of