Monday 17 February 2020 | دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۱
بازدید: 142

سالانه ۵۰۰۰ نوزاد ناشنوا در کشور متولد می‌شوند

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)،گیتا موللی دبیر علمی‌هجدهمین کنگره علمی‌شنوایی سنجی ایران اظهار کرد: هجدهمین کنگره شنوایی سنجی ایران ۳لغایت ۵اردیبهشت در مشهد برگزار می‌شود.

وی با اشاره به محورهای اصلی این کنگره ادامه داد: درمان و مداخله و کم شنوایی کودکان و غربال گیری و تشخیص و مداخله در آن از محورهای اصلی این کنگره است.

دبیر علمی‌هجدهمین کنگره شنوایی سنجی با بیان اینکه فراخوان کنگره از شهریور سال گذشته به تمام دانشگاه‌های دارای رشته شنوایی سنجی داده شد،اضافه کرد:۲۵۰نفر از استادان و فارغ التحصیلان این رشته مشارکت دارند.

موللی با اشاره به حضور ۲۰۰ مقاله علمی‌ در این کنگره، گفت: میزگردهای تخصصی با محوریت تمام چالش‌های موجود در شنوایی سنجی برگزار می‌شود.

وی از حضور سه مهمان خارجی از کشورهای آمریکا، دانمارک و استرالیا خبر داد و افزود: ۶۰درصد کودکان کم‌شنوا اختلالات همراه دارند؛ یعنی ضایعاتی مثل فلج مغزی و چند معلولیتی دارند.

دبیر علمی‌هجدهمین کنگره شنوایی سنجی ایران با بیان اینکه در این کنگره از بیانیه و دستورالعمل بومی‌سازی شده ایران در حوزه مداخلات زود هنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا و کم‌شنوا رونمایی می‌شود، بیان داشت: این نسخه بومی‌شده آخرین دستورالعمل جهانی است.

وی با بیان اینکه ایران یکی از منحصرترین کشورهای در حال توسعه در حوزه غربالگری شنوایی است، خاطرنشان کرد: می‌توانیم کم‌شنوایی کودکان را به صورت صد درصد در بدو تولد تشخیص دهیم.

موللی با تاکید بر اینکه باید در یک ماهگی سن کودک کم شنوایی او تشخیص داده شود، افزود: اگر همه کودکان کم‌شنوا بلافاصله خدمات لازم را دریافت کنند می‌توانند هیچ کمبودی با همسالان شنوایی خود احساس نکنند؛ یعنی این پتانسیل را دارند تا در ۵سالگی به وضعیتی برسد که باهم سن شنوایی خود هیچ تفاوتی نداشته باشد.

دبیر هجدهمین کنگره شنوایی سنجی با تاکید بر اینکه ۴۸ ساعت پس از تشخیص کم‌شنوایی کودک باید به مرکز مداخله ارجاع داده شود، تصریح کرد: باید مداخله با حضور تیم‌های چند تخصصی و همکاری خانواده انجام شود.

وی از پوشش ۸۰ درصدی غربالگری شنوایی کودکان در کشور خبر داد و گفت: در دنیا از هر ۱۰۰۰ نوزاد به دنیا آمده ۱ تا ۳ نوزاد ناشنوایان عمیق دوطرفه است و در کم‌شنوایی یک طرفه این عدد به ۱ تا ۱۶ نوزاد می‌رسد.

موللی با بیان اینکه در ایران در سال ۵ هزار نوزاد ناشنوایان عمیق به دنیا می‌آید ،متذکر شد: از ۳ تا ۴ نوزاد از هر ۱۰۰۰ نوزاد کم‌شنوایی شدید دوطرفه است.

دبیر هجدهمین کنگره شنوایی سنجی با اشاره به اینکه پیر گوشی از سن ۴۵ سالگی شروع می‌شود، یادآور شد: اگر فرد زود اقدام کند تاثیر مثبتی در شنوایی او خواهد داشت؛ ضمن اینکه یکی از دلایل پیر گوشی ژنتیک است، البته کار در محیط پر سر و صدا و استفاده از موسیقی بلند از جمله دلایل آن است. استفاده از موسیقی بلند باعث می‌شود پیر گوشی از سن ۱۴ سالکی آغاز شود.(فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of