Monday 1 June 2020 | دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۸
بازدید: 338

سازمان هواشناسی پیش بینی کرد: ایران در باران

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، مهندس مسعود حقیقت روز شنبه  اظهار کرد: سامانه بارشی که روزهای گذشته وارد کشور شده بارش‌های خوبی را در مناطق مختلف پدید آورده است.

وی افزود: شهر حسینیه خوزستان با ۷۰۵ میلی‌متر بارش در صدر مناطق مختلف از جهت دریافت این رحمت آسمانی قرار دارد و بعد از آن بندر ماهشهر با ۴۳۰ میلی‌متر، شورآباد لرستان ۳۲۰ میلی‌متر و کوهرنگ ۲۶۰ میلی‌متر در جایگاه‌های بعدی هستند.

مدیر کل شبکه پایش سازمان هواشناسی در مورد بارش‌ها در پایتخت و اطراف آن نیز گفت: شمیرانات عصر روز جمعه و بامداد شنبه در مجموع ۴.۲ میلی‌متر، دماوند ۱۳ میلی‌متر و تهران نیز ۴.۲ میلی‌متر بارش را ثبت کردند.

به گفته وی، این سامانه بارشی فردا (یکشنبه) و دوشنبه نیز به صورت بارش‌های رگباری و رعد وبرق در مناطق مختلف کشور از جمله استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، دامنه‌های البرز، زنجان، تهران، قزوین، البرز، بوشهر، هرمزگان و مناطق شمالی فارس، استان مرکزی، همدان، لرستان، غرب اصفهان، کهکیلویه و بویر احمد فعال خواهد بود.

مهندس حقیقت اظهار کرد: با توجه به نقشه‌های هواشناسی انتظار داریم بارش در ارتفاعات مانند ارتفاعات البرز به شکل برف و در نواحی شمال شرق کشور شامل استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، گیلان، مازندران، گلستان، قزوین، قم، مرکزی، سمنان، نواحی جنوبی فارس به شکل باران باشد.

وی با اشاره به کاهش دما در کل کشور ادامه داد: دمای هوای مناطق مختلف طی امروز و فردا بین ۱۰ تا ۱۵ درجه کاهش می‌یابد، ساکنان مناطق شمال شرق و شمال کشور بیشتر این کاهش دما را احساس خواهند کرد و در تهران، البرز و دماوند این کاهش دما بین ۶ تا ۱۰ درجه خواهد بود.

وی در مورد وضعیت نوار غربی مرزی کشور که این روزها میزبان زائران حسینی است، گفت: امروز در نوار غربی کشور به‌ویژه مناطقی که زائران به سمت کربلای معلی در حرکت هستند، شاهد گردوخاک هم هستیم، بارش در این مناطق که طی روزهای گذشته وجود داشت کاهش یافته است.

کاهش دمای محسوس در پایتخت

مهندسی حقیقت در مورد وضعیت دمای هوای تهران گفت: تهران امروز و فردا شاهد بارش‌های رگباری خواهد بود، بیشینه دما روز گذشته به ۲۴ درجه بالای صفر رسید، کمینه دما صبح امروز در تهران ۱۵ درجه است و فردا با افت دمای پنج درجه‌ای به ۱۰ درجه بالای صفر می‌رسد.

وی با اشاره به فعال بودن این سامانه تا روز دوشنبه (هفتم آبان) در کشور افزود: در حالی که گنبدکاووس و گرگان روز گذشته رکورد دمای ۴۰ درجه‌ای را به دلیل وزش بادهای جنوبی ثبت کردند از امروز با وزش بادهای شمالی این دو شهر با افت ۱۰ تا ۱۵ درجه ای دما روبه‌رو خواهند شد. شهرهای ورزقان در استان آذربایجان شرقی و زرینه در استان کردستان و لاله زار در استان کرمان در استان با دمای دو درجه بالای صفر امروز سردترین مناطق کشور بودند.

مهندس حقیقت با توجه به کاهش شدید و نوسانات دمایی در کشور و بارش‌ها به کشاورزان توصیه کرد مراقب محصولات گلخانه‌ها باشند و محصول گوجه فرنگی خود را سریع‌تر برداشت کنند.

وی گفت: انتظار داریم جاده‌ها مه‌آلود باشند بنابراین مسافران با تجهیزات لازم به سفر جاده ای بروند و با اینکه احتمال وقوع سیل شدید نیست در مورد اقامت در نزدیکی رودخانه‌ها احتیاط کنند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of