Wednesday 3 June 2020 | چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
بازدید: 508

ساخت رباتی برای بررسی محیط زیست

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از تک‌اسپلور، محققان موسسه فناوری جورجیا در آمریکا، رباتی طراحی کرده‌اند که انرژی‌اش با استفاده از پنل‌های فتوولتاییک (سامانه تولید برق از انرژی خورشیدی) تامین می‌شود و می‌تواند تا ماه‌ها، مانند تنبل‌ها، زیر شاخه‌های جنگل بدون حرکت باقی بماند. این ربات فقط زمانی که باید تغییرات زیست‌محیطی، مانند آب و هوا و وجود علایم شیمیایی در جنگل، را ثبت کند، به حرکت می‌افتد. برخی از تغییرات زیست‌محیطی فقط با حضور دایمی و طولانی‌مدت قابل ردیابی هستند. قرار است از این ربات بسیار کارآمد، که در کنفرانس رباتیک و اتوماسیون ۲۰۱۹ در مونترآل معرفی شد، در باغ‌ گیاه‌شناسی آتلانتا استفاده شود.

محققان جورجیا می‌گویند، هنگام طراحی سیستم‌های رباتی، همیشه فرض بر سرعت بیشتر و چابکی این سیستم‌ها بوده است. اما کارهای بسیاری وجود دارد که به سرعت زیادی نیاز ندارند و برعکس باید با صبر و حوصله و در مدت زمان طولانی، به بررسی آنها پرداخت و مشاهده تغییرات زیست‌محیطی، یکی از این موارد است.

این محققان، بر اساس «فرضیه کندی» با استفاده از چاپ سه‌بعدی تجهیزات بخش‌های ربات و به کار بردن مکانیسم سوئیچینگ سیمی، رباتی تولید کرده‌اند که به روش خزیدن روی شبکه‌ای از سیم‌های کار گذاشته در میان درختان حرکت می‌کند. بزرگترین چالش این ربات، حرکت از روی کابل‌ها بدون سقوط بود. این ربات باید می‌توانست به آرامی حرکت کند و کابل‌ها را محکم بگیرد و بدون اینکه به زمین بیفتد، خود را به کابل بعدی برساند.

بدنه این ربات تنبل، از دو بخش تشکیل شده که به وسیله یک لولا به هم متصل هستند. هر قسمت از بدنه، مجهز به موتوری برای به حرکت درآوردن ربات است و این بخش‌ها به قابی متصل‌اند که روی آن لاستیک چرخ نصب شده است.

محققان برای این ربات، پوششی درست کردند که آن را بسیار شبیه حیوان تنبل کرده و در عین حال از تمام تجهیزات آن، مانند موتورها، چرخ‌دنده‌ها، موتورهای محرک، دوربین‌ها، کامپیوترها، مراقبت کند.

ربات‌های ساخت محققان جورجیا، برای تامین انرژی از نیروی خورشید استفاده می‌کنند. آنها به‌گونه‌ای هوشمند ساخته شده‌اند که با مشاهده نور خورشید حرکت کرده و با کمک پنل‌های خورشیدی، انرژی مورد نیاز خود را به دست می‌آورند.

به گزارش طبنا، این ربات می‌تواند با صبر و تحمل فراوان تمام تغییرات زیست‌محیطی را ثبت و کارشناسان را آگاه کند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of