۰۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵

رگ‌های خونی هم تولید شدند

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)ٰ  از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، یکی از اقدامات مهم برای ترمیم زخم‌ها، تولید رگ‌های خونی است، برای رسیدن به این هدف، یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه تگزاس از ساختار کِلِی دو بعدی موسوم به نانو سیلیکات استفاده کردند و رگ‌های خونی را با این روش رشد دادند.

محققان در این پروژه از کپسول ‌هایی استفاده کردند که در طول زمان محتویات خود را رهاسازی می‌ کنند، کلی به ‌گونه‌ای طراحی شده که پروتئین‌ های تولید و رشد رگ ‌ها را در طول زمان رها کند. این راهبرد توسط محققان این پروژه برای تولید رگ‌های خونی استفاده شده ‌است.

آخیلش گاهاروار از محققان این پروژه می‌گوید: «نانو ذرات کلی همانند ذرات مغناطیسی ضعیف و کوچک عمل می‌کنند تا فاکتورهای رشد که در هیدروژل پلی‌ مریک است را نگه‌ داشته و به آهستگی رهاسازی کنند. رهاسازی آرام این فاکتورها اهمیت زیادی دارد و مانع از اختلال در فرآیند رشد رگ‌ها و بافت می‌شود.»

نتایج یافته‌های این گروه تحقیقاتی یک گام رو به جلو در مسیر همگرایی فناوری نانو و مهندسی زیست‌پزشکی است تا با استفاده از نانوسیلیکات‌ها بتوان رگ‌های خونی ایجاد کرد. یکی از حوزه‌هایی که می‌توان در آن وارد شد، استفاده از نانو سیلیکات‌ها برای جهت‌دهی به رشد سلول‌های بنیادی و تحریک آن‌ها به‌ منظور رشد استخوان و غضروف است.

گاهاروار می‌گوید: «زمانی که این سلول‌های بنیادی با نانو سیلیکات‌ها برهم ‌کنش داده می ‌شوند، رفتار سلول‌های بنیادی تغییر می‌کند و این رفتار مشابه حالتی می‌شود که تولید استخوان و غضروف آغاز شده ‌است. این نشان می‌دهد که فناوری نانوسیلیکات‌ها را می‌توان برای مقاصد درمانی به‌خصوص درمان بیماری‌های استخوانی به کار برد.»

یکی از دلایل به نتیجه رسیدن این پروژه، رشد و توسعه‌ فناوری‌ نانو طی یک دهه‌ گذشته است.

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان ۲D NanosilicatesLoaded with Proangiogenic Factors Stimulate Endothelial Sprouting در نشریه Advanced Biosystems به چاپ رسیده ‌است.(ایرنا)

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x