۰۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱

رونمایی از سامانه مصورسازی اطلاعات (VIZIT)

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، در حال حاضر، با استفاده از سامانه VIZIT می‌توان به صورت رایگان، نزدیک به ۶۰۰ میلیون گزارش از داده‌های سلامت پردازش شده از معتبرترین و جدیدترین مطالعات ملی در قالب، نقشه، بارچارت، هرم سنی جنسی، نمودار روند و مدل‌های مختلف ارائه اطلاعات استفاده کرد.

امکان مقایسه شاخص‌ها، دانلود اطلاعات هر گراف، به اشتراک گذاری و اعمال نظر، بخشی از امکانات این سامانه است. مضاف بر آن، بومی‌بودن اطلاعات مندرج در این سامانه، امکان بهره برداری تمامی‌گروه‌های هدف از به روزترین و آخرین اطلاعات و آنالیز داده‌های مطالعات مندرج در سامانه را امکان پذیر می‌سازد. سیاست‌ گذاران نیز می‌‌توانند در جهت برنامه ‌ریزی و تخصیص مناسب منابع از داده‌های این سامانه به راحتی استفاده کنند.

گفتنی است، اطلاعات فعلی این سامانه شامل، آخرین وضعیت ۱۰۲ عامل خطر بیماری‌های غیرواگیر در کشور به تفکیک استان، گروه سنی، جنسیت و نوع محل سکونت، وضعیت مرگ و میر از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ برای ۱۶۵ علت مرگ به تفکیک ۱۹ گروه سنی-جنسی در ۳۱ استان کشور، بروز ۷۰ سرطان به تفکیک ۱۹ گروه سنی-جنسی در ۳۱ استان کشور از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶، شیوع بیش از ۸۰ عامل خطر بیماری‌های غیرواگیر در سطح ۴۲۹ شهرستان کشور و ۶۲ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی به تفکیک جنسیت، چندین حوزه از اطلاعات ارزشمند دیگر شامل اطلاعات بستری، سلامت مادران و کودکان، آسم و آلرژی و اطلاعات تحلیلی از میلیاردها نسخه دارویی در سطوح ملی، استانی و شهرستانی است.

از مزایای کلی سامانه مصورسازی اطلاعات (VIZIT) می‌توان به مواردی از جمله، حذف هزینه چاپ برای گزارش دهی، افزایش دسترسی به اطلاعات حوزه سلامت و بیشینه سازی اثربخشی استفاده از نتایج اطلاعات پروژههای حوزه سلامت با ایجاد گزارش‌های پویا اشاره کرد.

براساس این گزارش، سامانه ویزیت که در دو نسخه بر اساس تحلیل رفتار کاربران، به روز رسانی شده است، دارای امکاناتی نظیر، امکان ارائه اطلاعات در قالب نقشه، رادار دیاگرام، بارچارت، هرم سنی جنسی و ده‌ها ابزار مصور سازی دیگر، ارائه شده به دو زبان فارسی و انگلیسی، امکان مقایسه شاخص‌ها در وضعیت‌های مختلف، امکان استناد به مقاله مرتبط با گراف جهت استفاده در امور پژوهشی، دانلود اطلاعات مربوط به هر گراف، دریافت اسکرین شات از هر گراف، به اشتراک گذاری گراف‌‌ها، است.

همچنین، از این سامانه می‌توان در امور مربوط به سیاست گذاران ملی در سطح وزارت بهداشت، وزارت رفاه، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سایر بخش‌های توسعه ‌ای کشور، استانداران و فرمانداران، مدیران دانشگاهی و شهرستانی، ارائه دهندگان خدمت، پژوهشگران و اساتید دانشگاهی و مردم استفاده کرد.

گفتنی است، به زودی، ویژگی‌ منحصر به فردی به سامانه VIZIT اضافه خواهد شد که امکان پیش‌ بینی آینده وضعیت سلامت در حیطه‌‌های مختلف بیماری، ارائه خدمت و کیفیت و دسترسی به خدمات را فراهم می‌‌آورد. به کمک سامانه VIZIT و با حذف کاغذ از سیستم‌های گزارش دهی حوزه سلامت، به ازای هر یک میلیون بازدید، از قطع حدود ۲۰۰۰ اصله درخت جلوگیری می‌شود

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x