Saturday 25 January 2020 | شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۹
بازدید: 749

روش تصویربرداری OPG نباید برای کودک استفاده شود

دکتر ناصر پورابراهیم در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره راه‌های پیشگیری از پوسیدگی دندان اظهار کرد: مهمترین راه پیشگیری از پوسیدگی دندان رعایت بهداشت دهان و دندان است و توجه به این مسئله بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه مسواک زدن صحیح و استفاده از نخ دندان باید از کودکی به افراد آموزش داده شود، افزود: تا زمانی که کودک بسیار خردسال است و خود نمی‌تواند بهداشت دهان و دندان را رعایت کند پدر و مادر باید پس از شیر خوردن یا مصرف هر نوع مواد شیرین، دهان و دندان‌های کودک خود را بشویند یا در دهانش آب کنند تا از خراب شدن دندان‌ها پیشگیری شود.

این دندانپزشک یادآور شد: نحوی صحیح مسواک زدن را می‌توان توسط بازی به کودکان آموزش داد همچنین اگر والدین از روش صحیح مسواک زدن آگاهی ندارند می‌توانند در سایت‌های معتبر نحوی صحیح مسواک زدن را فراگیرند.

پورابراهیم خاطرنشان کرد: کودکان زیر ۱۲ سال بهتر است هر ۱ الی ۲ سال دندان‌هایشان توسط دندانپزشک کودک بررسی شود و پس از آن نیز بنابر تشخیص پزشک می‌توانند مراجعه ۶ ماه تا ۱ سال یکبار به دندانپزشک داشته باشند.

وی تاکید کرد: همچنین همیشه نباید از یک نوع خمیردندان استفاده کرد و مصرف خمیردندان‌های گیاهی مختلف سبب شده تا دندان‌ها کمتر دچار پوسیدگی شوند.

این دندانپزشک در ادامه در مورد گرفتن عکس OPG دندان گفت: این روش کاملا بدون درد است، فقط ۹ تا ۲۰ ثانیه طول می‌کشد و عکس OPG در یک چشم به هم زدن روی صفحه نمایش مشاهده می‌شود و آماده برای تفسیر است.

وی با اشاره به اینکه دندانپزشک با توجه به عکس دیجیتال بهتر می‌تواند مشکلات دهان و دندان را تشخیص دهد، تاکید کرد: از روش تصویر برداری OPG نباید برای کودک استفاده شود البته این روش به دلیل اینکه تصویربرداری نزدیک به غده تیروئید است برای کودکان ممنوع بوده و در رشد و هورمون‌های داخلی بدن کودکان تاثیرگذار است اما در بزرگسالان استفاده از روش  OPG با تشخیص پزشک را می‌تواند سالی یکبار انجام شود.

پورابراهیم یادآور شد: رادیوگرافی دیجیتال ناحیه‌های پنهان کوچک پوسیدگی بین دندانی یا زیر ترمیم‌ها و پرکردگی‌های فعلی، عفونت‌های استخوانی، بیماری لثه، آبسه و کیست، ناهنجاری‌های رشدی و تومورهایی را نشان می‌دهد که در معاینه چشمی دیده نمی‌شود.

این دندانپزشک گفت: عکس دیجیتال دندان بلافاصله روی صفحه نمایش قابل مشاهده است و می‌توان جزییات آن را ویرایش کرد. همچنین رادیولوژی دیجیتال و عکس OPG را می‌توان به راحتی برای دیگر دندانپزشکان ارسال کرد، یا اگر دندانپزشکی رایانه در اختیار ندارد، از عکس دندان پرینت گرفت.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of