Saturday 19 October 2019 | شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
بازدید: 163

روشی برای بهبود دید پیرامونی بازیکنان تیم‌های ورزشی

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از ساینس‌دیلی، این یافته نشان می‌دهد که می‌توان با استفاده از این نوع بازی‌ها، عملکرد بازیکنان در تیم‌های ورزشی را افزایش داد. بدین ترتیب آنها می‌توانند هم‌تیمی‌های خود را هنگام بازی، سریع‌تر تشخیص دهند ‌یا بتوانند خطرات احتمالی در پیرامون دید خود را به سرعت شناسایی کنند.

محققان لنکستر به بررسی توانایی بازی‌های کامپیوتری در تقویت دید پیرامونی بازیکنان ورزشی پرداختند تا روشی برای بالا بردن آگاهی بازیکنان از اطراف خود پیدا کنند.

در واقع، در بیشتر بازی‌های کامپیوتری، بازیکن باید به هدفی که روبه‌رویش قرار دارد، توجه کرده یا حرکت شخصیت‌ها را دنبال کند. زیرا این روش طبیعی‌ترین روشی است که ما معمولا از چشم‌هایمان استفاده می‌کنیم.

محققان بریتانیایی، سه نوع بازی کامپیوتری تولید کردند که بر اساس فرهنگ و افسانه‌های عامه، مانند موجودات افسانه‌ای سیکلوپ‌ها و مدوسا بود. مثلا در بازی مدوسا، شخصیت مدوسا، باید قارچ‌های باغ خود را بدون اینکه مستقیما به آنها نگاه کند، بچیند، در غیر اینصورت قارچ‌ها تبدیل به سنگ می‌شوند.

در این نوع بازی‌ها، بازیکنان باید با استفاده از موس و دید پیرامونی خود، اجسام موجود در بازی را انتخاب کنند. در همان حال نوعی ردیاب مسیر چشم، دید بازیکنان را هنگام بازی کنترل می‌کند و اگر آنها به هدفی به طور مستقیم نگاه کنند، جریمه می‌شوند.

از آنجایی که این نوع بازی، برخلاف رفتار طبیعی ما که دید مستقیم است، عمل می‌کند، بازیکنان برای استفاده از دید پیرامونی باید کمی تلاش کنند. اما پس از مدتی بازی، بازیکنان ترفندهایی می‌آموزند که می‌توانند هنگام بازی، روی نقطه‌ای خاص از صفحه کامپیوتر و بدون استفاده از دید مستقیم، متمرکز شوند.

محققان دید پیرامونی بازیکنان را با استفاده از گوشه سنج با نشان دادن اجسام رنگی در زوایای مختلف با شعاع ۱۸۰ درجه، بررسی کردند. این بررسی قبل و بعد از بازی‌های تقویت‌کننده دید پیرامونی انجام شد و محققان متوجه بهبود بسیار زیاد دید پیرامونی افراد شرکت‌کننده در این بررسی شدند.

این تحقیق چند هفته ادامه داشت و جالب اینکه دید پیرامونی بازیکنان، پس از هفته‌ها بازی نکردن، افت چندانی نشان نداد.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند حتی انجام دادن یکسری بازی از این نوع بازی‌ها، می‌تواند دید پیرامونی افراد را به شکل قابل توجه‌ای افزایش دهد. این توانایی، آگاهی افراد از پیرامون خود را که در بازی‌های تیمی مهم است، بسیار بالا می‌برد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of