Monday 23 September 2019 | دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳
بازدید: 209

روده بیمار، موجب پیشرفت بیماری سرطان سینه می‌شود

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از ساینس‌دیلی، محققان دانشگاه ویرجینیا در بررسی موش‌ها دریافتند، اختلال در ریزاندامگان همزیست روده که به میکروبیوم هم معروف هستند، باعث می‌شود سرطان سینه از نوع گیرنده هورمون مثبت تهاجمی‌تر شود. تغییر جمعیت ریزاندامگان همزیست که در روده زندگی می‌کنند، روی تمام قسمت‌های بدن اثرات چشمگیری داشته و البته می‌تواند سرطان را به شدت گسترش دهد.

محققان هنگام درمان موش‌های مبتلا به سرطان، با استفاده از درمان آنتی‌بیوتیکی، تعادل میکروبیوم‌های روده آنها را به هم ریختند. در نتیجه بافت‌های پستانی این حیوانات دچار التهاب شد. معمولا سلول‌های سرطانی هنگام وجود التهاب در بدن، بیش از هر زمان دیگر وارد جریان خون می‌شوند و خود را به شش‌ها می‌رسانند و بیماری را به شدت گسترش می‌دهند. شش‌ها اصلی‌ترین مکان برای پیشرفت سرطان سینه از نوع گیرنده هورمون مثبت هستند.

بیشتر سرطان‌های سینه از نوع گیرنده هورمون مثبت هستند و این بدین معناست که تومورهای سرطانی با وجود هورمون‌های استروژن یا پروژسترون، رشد کرده و گسترش می‌یابند. خوشبختانه این نوع سرطان به درمان‌های هورمونی به خوبی پاسخ می‌دهد.

پیش‌بینی شدت پیشرفت این نوع سرطان‌ها و گسترش تومورهای سرطانی به بافت‌های دیگر (که متاستاز نام دارد) کار بسیار مشکلی در درمان سرطان سینه است.

عوامل مختلفی در متاستاز اولیه نقش دارند که از یکی از آنها می‌توان به مقدار بالای سلول‌های ایمنی به نام ماکروفاژ (بیگانه‌خوارهای درشت) اشاره کرد که در بافت وجود دارند. همچنین وجود مقدار زیادی پروتئین کولاژن در بافت و تومور، سلول‌های سرطانی را به قسمت‌های دیگر بدن گسترش می‌دهد.

محققان در بررسی‌های خود متوجه شدند که روده بیمار که میکروبیوم‌های آن دچار عدم تعادل هستند می‌توانند با ایجاد التهاب طولانی‌مدت در بافت‌های بدن و همچنین تومور‌های سرطانی، این بیماری مهلک را گسترش دهند. بنابراین محققان با بررسی میکروبیوم‌های روده افراد مبتلا به سرطان سینه نه تنها می‌توانند مقدار گسترش احتمالی این بیماری در بدن فرد را تشخیص دهند، بلکه می‌توانند با دستکاری جمعیت میکروبیوم‌ها، بیماری را کنترل کرده و بیمار را در مسیر بهبود قرار دهند.

به گزارش طبنا، رژیم سالم غذایی، مصرف فیبر فراوان، ورزش و خواب کافی می‌تواند وضعیت میکروبیوم روده را بهبود بخشیده و در حالت سالم نگه دارد. این شرایط در درازمدت می‌تواند بیماران مبتلا به سرطان سینه را بهبود بخشد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of