Tuesday 2 June 2020 | سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۳
بازدید: 471

روازنه ۱۰ بیمار لیست انتظار فوت می‌شوند

رییس واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از فوت روزانه ۱۰ بیمار در لیست انتظار اهدای عضو خبر داد.

 

دکتر فرحناز صادق بیگی رییس واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت، از رشد قالب توجه فرهنگ اهدای عضو در کشور طی ۱۰ سال گذشته خبر داد و اذعان داشت: دوازده سال پیش فقط پنج درصد مردم به اهدای عضو رضایت می دادند که این رقم در حال حاضر در واحد ما به ۹۰ درصد و در سطح کشور (تمام واحدها) به حدود ۶۰ درصد رسیده است.

صادق بیگی با تاکید بر این که هنوز تا نقطه مطلوب فاصله داریم، گفت: تنها یک چهارم موارد مرگ مغزی که در کشور اتفاق می افتد، به اهدای عضو می رسد. اگر آموزش و فرهنگسازی برای مردم بیشتر شود، از مرگ بیماران لیست انتظار جلوگیری خواهد شد.

وی متذکر شد: روزانه ۱۰ نفر از بیماران لیست انتظار فوت می شوند.

رییس واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در توضیح ارگان های بدن که امکان اهدا برای بیماران نیازمند وجود دارد، تصریح کرد: توجه داشته باشید که ارگان ها دو دسته هستند؛ دسته ای که لیست انتظار بیماران طولانی ولی تعداد اهداای عضو بیشتر است مانند کلیه و کبد.

صادق بیگی افزود: لیست انتظار قلب و ریه در رتبه های بعد قرار دارند، اما مشکل اینجا است که تعداد این ارگان ها که قابل اهدا باشند بسیار کم است.

وی اذعان داشت: از موارد مرگ مغزی، حدود ۸۰ درصد برای کبد قابل قابل اهدا است که این رقم برای قلب و ریه به ۱۵ و ۱۰ درصد می رسد.

 

کد خبرنگار: ۴۱۰۲۰

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of