Sunday 15 September 2019 | یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۳
بازدید: 185

رشد ۳۲ درصدی قیمت مسکن در دو ماهه امسال

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت )،  پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی در بیست و هشتمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی که در مرکز همایش‌های صدا و سیما در حال برگزاری است، با اشاره به تشریح جزئیات رشد اقتصادی در سال ۹۶ پرداخت و اظهار داشت: زیرگروه‌های کارگاه‌های بزرگ صنعتی نشان می‌دهد که در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ وضعیت بهتری دارد و ۷ گروه مثبت شده و سهم ۹۵.۴ درصدی را تجربه کرده است. بنابراین تحولات در کارگاه‌های بزرگ صنعتی نسبت به سال ۹۵وضعیت مطلوب‌تری دارد.

وی افزود: سهم مصرف بخش خصوصی ۲.۵ درصد رشد کرده و ۳.۹ مربوط به بخش دولتی است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی به حوزه ساختمان اشاره کرد و گفت: اگرچه در فصل چهارم سال ۹۶ رشد حوزه ساختمان منفی ۶ درصد بوده اما سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ۸ درصد مثبت بوده و منفی بودن رشد بخش ساختمان ناشی از تحولات و کاهش سرمایه‌گذاری عمرانی در بودجه دولت قلمداد می‌شود.

قربانی با بیان اینکه در حوزه جواز تاسیس صنعتی به لحاظ تعداد ۲۳.۶ درصد رشد داشتیم یادآور شد: در بخش سرمایه‌گذاری ۳۷.۴ درصد و اشتغال ۲۲.۸ درصد نسبت به سال ۹۵ وضعیت بهتری دارد. همچنین در بخش پروانه بهره‌برداری ۳.۳ درصد رشد وجود داشته است.

وی افزود: در بخش خودروهای سبک و سنگین در سال ۹۶ نسبت به سال قبل آن ۱۳.۸درصد رشد داشته که ۱۴.۹ درصد آن مربوط به خودروهای سواری است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی به سیاست‌های مختلف بانک مرکزی برای رونق بخش مسکن اشاره کرد و بیان داشت: در منابع مالی امهال ۱۰ ساله خطوط مسکن مهر را شاهد بودیم. همچنین صندوق پس‌انداز یکم تاسیس شده و اکنون نرخ سود تشکیلاتی آن در بافت فرسوده به ۶ درصد و سایر موارد ۸ درصد کاهش یافته است. علاوه بر آن سقف تسهیلات ۱۶۰ میلیون برای زوجین افزایش یافت.

به گفته قربانی در بخش مسکن رونق و سرمایه‌گذاری از تهران شروع و معاملات مسکن در ماه‌های اخیر نیز جهش و حرکت داشته و این حرکت به سایر شهرها انتقال پیدا کرده است. تعداد معاملات مسکن در تهران در سال گذشته ۱۸۱ هزار و ۲۰۰ معامله رسید و در اردیبهشت رونق داشت در مجموع رشد ۱۱ درصدی معاملات در دو ماهه امسال داشتیم. همچنین متوسط رشد قیمت هر متر مربع مسکن در دو ماهه امسال ۳۲.۲ درصد رشد داشته است.

وی به اجزای نقدینگی از سال ۹۶ اشاره کرد و یادآور شد: در پایان سال گذشته نقدینگی به۱۵۳۰ هزار میلیارد تومان رسید که حدود ۱۲ درصد رشد آن ناشی از ساماندهی و پوشش آماری سال‌های قبل بود.

معاون اقتصادی بانک مرکزی تاکید کرد: پایه پولی ۱۹.۱ درصد و ضریب فزاینده ۲.۵ درصد رشد پیدا کرده است. عوامل مؤثر در پایه پولی سهم خالص دارایی‌های خارجی بوده که ۱۱.۲ درصد افزایش داشته همچنین پایه پولی ۲۱۴ هزار میلیارد تومان بوده است؛ ضریب فزاینده نقدینگی نیز ۷.۴۴ درصد بوده است.

قربانی به تسهیلات پرداختی در سال ۹۶ اشاره کرد وگفت: ۶۱۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات پردخت شده که نسبت به سال قبل آن ۱۲ درصد رشد دارد. ۶۱.۷ درصد از این تسهیلات مربوط به تامین سرمایه در گردش بوده و سهم صنعت و معدن ۷.۶ درصد بود. در بخش تسهیلات خرد بخش وام قرض‌الحسنه ازدواج یک میلیون و ۱۷۵ هزار نفر به ارزش ۱۲۲ هزار و ۵۳۶ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کردند که رشد ۱۵.۲ درصدی دارد.

وی تاکید کرد: از اول امسال تا ۱۵ خرداد نیز بیش از ۱۸۳ هزار نفر به ارزش ۲۸هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه ازدواج دریافت کردند.(فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of