Thursday 4 June 2020 | پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۱
بازدید: 259

رد پای مواد شیمیایی بیماری‌زا در لوازم روزمره

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، افراد هم‌چنین ممکن است از طریق آب یا حتی خاک آلوده نیز در معرض این مواد قرار بگیرند. برای مثال حتی استفاده از نخ دندان که از کارهای معمولِ روزانه برای بسیاری از افراد است نیز می‌تواند دندان‌ها را در معرض این مواد شیمیاییِ بالقوه خطرناک قرار دهد.

طبق اعلام آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده (EPA) موضوع نگران کننده این است که این مواد بدون تجزیه در بدن انسان نیز به تجمع خود ادامه می‌دهند.

قرار گرفتن مداوم انسان‌‌ها در برابر PFASها دانشمندان را بر آن داشته تا تاثیرات آنها را بر سلامتی بررسی کنند. تاکنون نتایج تحقیقات ارتباط این ترکیبات را با مشکلات سلامتی نظیر کلسترول بالا، سرطان کلیه و بیماری‌های تیروئیدی نشان داده است.

به تازگی متخصصان آمریکایی در یک مطالعه جدید به بررسی رفتارها و کارهای روزانه و متداول افراد پرداختند تا دریابند کدام یک باعث قرار گرفتن بیشتر انسان در معرض PFASها می‌شود.

در این مطالعه محققان به بررسی ۱۷۸ زن میانسال پرداختند. بخشی از هدف این مطالعه مشخص کردن اثر مواد شیمیایی زیست محیطی و دیگر مواد بر بیماری‌هاست.

متخصصان برای انجام این مطالعه از زنان شرکت کننده بین سال‌‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ نمونه‌‌های خونی گرفتند. سپس نمونه‌‌های خونی این افراد را به لحاظ سطوح ۱۱ نوع PFAS بررسی کردند.

آنها هم چنین از این زنان در سال‌‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ سوالاتی در مورد رفتارهای مرتبط با قرار گرفتن در معرض PFASها پرسیدند. در این سوالات موضوعاتی از جمله مصرف مواد غذایی، استفاده از نخ دندان و نیز استفاده از فرش‌ها و مبلمان مقاوم در برابر لکه مورد توجه قرار گرفتند.

برجسته ترین مشاهده در این مطالعه نخ دندان‌های خاصی بودند که سطوح PFAS را افزایش می‌دهند. محققان این آزمایش را با ۱۸ نوع نخ دندان مختلف فلوئوردار و بدون فلوئور صورت دادند و نتیجه هر بار بررسی حاکی از افزایش سطوح PFAS در فرد بود. (ایسنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of