Friday 18 October 2019 | جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۸
بازدید: 322

راه‌های درمان شقاق روده چیست؟

دکتر نسرین السادات علوی در گفت‌‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره زخم یا ترک خوردگی انتهای روده « شقاق» اظهار کرد: این مشکل معمولا با درد یا سوزش شدید در روده همراه است و علت اصلی این زخم‌ها یبوست است.

وی با بیان اینکه به دلیل یبوست زخم در این ناحیه ایجاد می‌شود، افزود: در صورت تداوم یبوست بر شدت آن افزوده می‌شود، البته اسهال شدید و التهاب روده نیز از علل این زخم‌ها هستند .

این جراح عمومی بیان کرد: بسیاری از بانوان بعد از زایمان یا سزارین دچار یبوست می‌شوند که علت آن اختلال در دفع است که به دلیل شلی عضلات لگن در حاملگی به وجود می‌آید. علامت اصلی این بیماری درد هنگام اجابت مزاج است که گاهی با خونریزی همراه است .

علوی با اشاره به اینکه برای درمان این زخم‌ها هرچه زودتر باید اقدام شود، عنوان کرد: افراد به محض اینکه دچار درد و سوزش در این ناحیه شدند بهتر است عامل اصلی ایجاد زخم یعنی یبوست را از بین ببرند و در این زمینه خوردن سبزی‌ها و میوه‌های فراوان و یک تا دو قاشق روغن زیتون در روز، و خوردن یک لیوان شیر یا آب ولرم در ابتدای روز می‌تواند برای رفع یبوست کمک کند.

وی اضافه کرد: افراد می‌توانند در طول یک هفته روزی ۲ بار به مدت ۱۰ دقیقه در لگن آب گرم با نصف  قاشق چایخوری نمک بنشینید و آبی که به این منظور استفاده می‌شود باید تمیز و گرم باشد در حدی که باعث سوختگی نشود اما نیاز به ماده ضد عفونی یا جوشاندن آب نیست.

این جراح عمومی در پایان خاطرنشان کرد: این افراد می‌توانند از یک مسکن مانند استامینوفن برای کاهش درد استفاده کنند زیرا درد شدید باعث گرفتگی عضله‌ مقعد و تشدید زخم می‌‍‌شود همچنین این افراد باید از خوردن غذاهای محرک مانند فلفل، ادویه جات، چائی غلیظ ، نسکافه و کاکائو خود داری کنند و در صورتیکه درد و یا خونریزی با این اقدامات برطرف نشد در اولین فرصت بیماران باید به پزشک مراجعه کنند تا اقدام لازم جهت درمان آنها صورت گیرد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of