Saturday 6 June 2020 | شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۱
بازدید: 493

راه‌اندازی ۳۲۰۰ واحد دندانپزشکی در کشور

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، علیرضا رئیسی در نشست کارشناسان مسئول بهداشت دهان و دندان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اعلام این مطلب، افزود: طرح تحول سلامت، هزینه از جیب مردم را به حدود ۳۷ درصد رساند که از این مقدار، درصد بزرگی از آن به خاطر دندانپزشکی است.

وی با بیان اینکه یکی از حوزه‌هایی که مورد تاکید است، همین حوزه دندانپزشکی است و دلیل اصلی آن این است که به راحتی می‌تواند مورد غفلت قرار گیرد، افزود: تا زمانی که دندانی آسیب نبیند و درد نگیرد کسی به دندانپزشک مراجعه نمی‌کند که این نقطه ضعف ماست.

رییسی با اشاره به اینکه ۲۲ درصد پرداختی از جیب مردم برای دندان صورت می‌گیرد، اظهار کرد: خوشبختانه طی پنج سال گذشته کارهای خوبی دراین حوزه انجام شده است که راه اندازی ۳ه هزار و ۲۰۰ واحد دندانپزشکی بخشی از این کارها بوده که پتانسیل بزرگی است. هم اکنون اکثر مراکز روستایی واحد دندانپزشکی دارند و جمعیت وسیعی از روستاییان را تحت پوشش قرار می‌دهند.

وی همچنین افزود: در حوزه بهداشت دهان و دندان، اقتصاد سلامت باید مورد توجه جدی قرار گیرد، کیفیت دو جزء دارد که یکی اثربخشی کار است و دیگری کارآیی آن. نظام سطح بندی ارائه خدمت باید در هر کاری از جمله حوزه دندانپزشکی وجود داشته باشد.

رییسی ادامه داد: اگر با اجرای طرح بهره‌برداری از ظرفیت‌های دندانپزشکی مراکز در شیفت عصر، دو تا سه درصد هم از هزینه از جیب مردم را کم کنیم، رقمی‌معادل ۶۰۰ میلیارد تومان در هزینه‌ها صرفه جویی شده است. طرح دندان‌های عاری از پوسیدگی در مدارس یکی از طرح‌هایی است که در آینده با نتایج مطلوبی همراه خواهد بود. این طرح در بهترین سن کودکان برای سلامت دهان و دندان‌هایشان در حال انجام است و این نقطه قوت این طرح است. (فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of