Thursday 20 February 2020 | پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۹
بازدید: 447

راز چشمه جوانی در آنتی‌بیوتیک‌ها

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، سلول‌های پیر بدن، منشاء بیماری‌هایی از جمله سرطان، بیماری قلبی و حتی زوال عقل هستند. دانشمندان دانشگاه سالفورد بریتانیا متوجه شده‌اند که آنتی‌بیوتیک آزیترومایسین می‌تواند عفونت‌های مختلفی، از بیماری سوزاک گرفته تا بیماری لایم ناشی از نیش کنه را درمان کند.

این محققان پس از نگرانی مربوط به مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها به بررسی انواع آنتی‌بیوتیک‌ها پرداخته‌اند. اخیرا بسیاری از محققان معتقدند که استفاده نامناسب از آنتی‌بیوتیک‌ها باعث شده که باکتری‌های بی‌ضرر به ابرباکتری‌های مهلک تبدیل شده و نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شوند. سازمان بهداشت جهانی هم هشدار داده است، چنانچه در این خصوص اقدامی صورت نگیرد، دنیا وارد «عصر پس از آنتی‌بیوتیک» می‌شود که تبعات وخیمی دارد.

محققان دانشگاه سالفورد، سلول‌های پیر و معمولی گرفته شده از بافت‌های پوست و ریه انسان را در برابر عامل آسیب‌رسان DNA، قرار دادند. سپس به آن، آنتی‌بیوتیک‌های آزیترومایسین و روکسیترومایسین اضافه کردند. نتیجه آزمایش نشان داد که آزیترومایسین می‌تواند ۹۷ درصد از سلول‌های پیر و از کار افتاده را حذف کند و سلول‌های سالم به رشد و تکثیر خود ادامه دهند.

این محققان می‌گویند، با این کار می‌توانند ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش حذف کردن سلول‌های مسن را که برای بدن مضر هستند، در اختیار مردم قرار دهند. این روش می‌تواند از بسیاری از بیماری‌هایی که مربوط به پیری هستند، پیشگیری کند.

سلول‌های پیر می‌توانند موجب التهاب مزمن در بدن شوند و از طول عمر افراد بکاهند. اما آنتی‌بیوتیک آزیترومایسین می‌تواند این سلول‌ها را وادار به خودکشی کرده و همچنین جلوی رسیدن انرژی به آنها را بگیرد.

در بررسی‌های بیشتر مشخص شد که آنتی‌بیوتیک روکسیترومایسین، می‌تواند ۷۰ درصد سلول‌های پیر را از بین ببرد. روش کار این آنتی‌بیوتیک هم مانند آزیترومایسین است، با این تفاوت که آن، برخی از سلول‌های سالم را هم از بین می‌برد.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند، تجمع سلول‌های پیر موجب التهاب در بدن و صدمه به DNA افراد می‌شود و این شرایط فرد را به سمت بیماری‌های مختلف و در نتیجه مرگ، پیش می‌راند. اما با استفاده از آنتی‌بیوتیک آزیترومایسین، می‌توان این شرایط را تغییر داد و جوانی انسان را تا مدت زمان بیشتری حفظ کرد.

مترجم:‌ نادیا زکالوند

منبع:

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of