۰۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۳

رادیو سلامت، دانش لازم برای درمان را انتقال می دهد

رسانه ملی یکی از بزرگترین و اثرگذارترین مرکز انتقال دانش و اطلالاعات است و در این بین، رادیو سلامت به عنوان یک پایگاه تخصصی، نقش خود را در ارتقای سلامت جسم و روان ایفا می کند.
 

 

به گزارش خبرگزاری سلامت، دکتر مینا پورفرخ، روان شناس و مشاوره خانواده با بیان این مطلب افزود: این شبکه رادیویی با ارائه برنامه های مختلف، دانش لازم را برای آشنایی با علائم بیماری ها جهت پیشگیری و اقدام به درمان انتقال می دهد. هدف کارشناسان رادیو سلامت نیز بر این پایه صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه در علم روان شناسی طبقه بندی بیماری ها با توجه به شدت اختلال و مشکلات ناشی از آن صورت می گیرد، ادامه داد: در بالاترین سطح، اختلال  مطرح می شود که شدت و نوع آن بر اساس ملاک های ارزیابی شده در DSM-5 محاسبه می گردد و راه های درمان ارائه می شود که البته با فرصت محدود برنامه های رادیو، هدف کارشناس درمان قطعی نیست بلکه می خواهیم شنونده دیدگاه کاملی نسبت به بیماری اش پیدا کند و در جهت درمان اقدام نماید.
این کارشناس رادیو سلامت در ادامه تصریح کرد: در سطح پایین تر اختلالات شخصیت قرار دارند که با صفات پایدار خود را نشان می دهند و آنقدر با شخصیت فرد یکی شده اند که خود فرد قادر به درک درستی از علائم نیست و آن را جزئی از وجود خویش می داند و از آنجایی که این حالات egosentonic می باشد فرد احساس می کند دیگران هستند که مشکل دارند  و حق را به جانب خود دانسته و هرگز برای درمان اقدام نمی کند. بنابراین زمانی که موضوعات مختلف اختلالات شخصیت و غیر عادی بودن آن توسط کارشناس در رادیو مطرح می شود، شنونده متوجه غیر عادی بودن شرایط شده و برای درمان اقدام خواهد کرد.
وی در ادامه بیان کرد: همچنین در پایین ترین سطح، مشکلات ارتباطی و انطباقی وجود دارند که ممکن است در اثر یک حادثه یا بحران به طور مقطعی بوجود آمده و فرد دچار ناسازگاری شده باشد و نتواند خود را با موقعیت جدید سازگار نماید یا شرایط را به نفع خود تغییر دهد.
پورفرخ اظهارداشت: بنابراین نقش ما به عنوان کارشناس ـ روان شناس شبکه رادیویی سلامت، ارائه راه های مناسب برای حل بحران  و رسیدن به سلامت روان با درک درست از موقعیت روانشناختی شنونده است تا با قدرت تصمیم گیری مسئولانه ای که پیدا می کند بتواند به طور جدی تر در پی درمان قطعی مسائل روانشناختی اش باشد. در پایان از زحمات عوامل برنامه ساز و مدیران محترم رادیو سلامت که رسالت عظیمی در راستای ارتقاء دانش مردم دارند کمال تشکر و قدردانی را دارم و خوشحال هستم که به عنوان کارشناس برنامه های روان شناختی رادیو سلامت، سهم کوچکی را ایفا می کنم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x