Sunday 15 September 2019 | یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱
بازدید: 242

دولت بدون حمایت مجلس در طرح تحول سلامت به جایی نمی‌رسد/ می‌توانیم صادر کننده دارو در منطقه باشیم

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت، صبح امروز دوشنبه ۱۵ بهمن ماه، حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان در صحن علنی مجلس جهت دفاع از دکتر سعید نمکی وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حضور یافت.

روحانی در ابتدای سخنان خود گفت: خوشحالم که در این فرصت وزیر پیشنهادی بهداشت را خدمت نمایندگان مجلس برای اخذ رأی اعتماد معرفی کنم. همه می‌دانیم که بخش سلامت، بهداشت، مسئله رسیدگی به بیماران، هزینه‌های سلامت، پیشگیری از بیماری‌ها و استقلال در این بخش و گردشگری سلامت برای ما اهمیت بسیاری دارد. بخش سلامت یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در کنار بخش‌های مختلف خدمات اجتماعی بود که انقلاب برای مردم آن را به ارمغان آورد.

رئیس جمهور افزود: از طرف دیگر کاملا روشن است که در ۴۰ سال اخیر، نظام چه قدم‌های بلندی را در راه سلامت مردم برداشته است. در سال‌های ۵۶ و ۵۷ قبل از پیروزی انقلاب کل پزشکان کشور ۱۴ هزار و ۷۰۰ نفر بود که از این تعداد ۶ هزار نفر پزشکان خارجی بودند، نیمی از بدنه بهداشت و سلامت کشور در بخش پزشکان عمومی یا تخصصی وابسته به پزشکان خارجی بود. همچنین در تخصص‌های مختلف به جز ۸ رشته تخصصی پزشکی در ایران، نیازمند دانشگاه‌های خارج از کشور بودیم.

وی با بیان اینکه امروز انقلاب، استقلال بزرگ در بخش سلامت را به ارمغان آورده است، تصریح کرد:  براساس آن حدود ۱۴۰ هزار پزشک در کشور خدمت می‌کنند و به جای ۶۰۰ دانشجوی ورودی در رشته پزشکی در سال ۵۷ ، امروز ۶ هزار و ۱۰۰ نفر ورودی پزشکی در دانشگاه‌ها داریم. همچنین جمعیت کشور کمی بیش از ۲ برابر شده و جمعیت از ۳۶ میلیون نفر به ۸۲ میلیون نفر رسیده که این نشان دهنده افزایش ۱۲۸ درصدی جمعیت است، اما خوشبختانه در بخش بهداشت و درمان آمار افزایش خدمات ۱۰تا ۱۵ برابر بوده که این نشان دهنده افزایش ۱۳۰ درصدی در بخش بهداشت و درمان است.

روحانی در ادامه سخنان خود افزود: آمارها در بخش بهداشت و درمان نشان می‌دهد که حرکت و اقدامات ما در این زمینه صحیح و درست بوده و مسیر انقلاب اسلامی ما را در این بخش به هدف رسانده است، البته این مسئله به این معنا نیست که در بخش سلامت هیچ اشکال و ایرادی نداریم، بلکه قطعاً ضعف و اشکالاتی وجود دارد، اما زمانی که وضعیت کنونی را با ۴۰ سال پیش و همچنین سایر کشورها مقایسه می‌کنیم، پیشرفت کشور قابل ملاحظه است.

رئیس جمهور اظهار داشت: پزشکان فداکار و مخلص کشور در دوران ۸ سال دفاع مقدس در بیمارستان‌های خط مقدم مشغول فعالیت و خدمت بودند و حتی عملیات‌هایی در زمان جنگ وجود داشت که فاصله خط مقدم با پزشک و اتاق جراحی بیش از ۷ کیلومتر نبود و بیمارستان‌ها در نقاطی بودند که گلوله‌های خمپاره می‌توانست به آنها اصابت کند. امروز نیز ما در کشور پزشکان مخلص و ایثارگر کم نداریم، البته افراد کمی وجود دارند که همه ویژگی‌هایشان مطلوب جامعه نیست، اما پزشکان قشر مومن، فداکار و مورد احترام جامعه ما بوده و از گذشته این رسم بود که ما به عالمان، دانشمندان و پزشکان احترام می‌گذاشتیم و این یکی از اخلاق‌های شایسته و درست مردم عزیز و بزرگ سرزمین ما است.

روحانی گفت: پیش از آغاز دولت یازدهم در تبلیغات انتخاباتی قول دادم که یکی از اهداف دولت آینده موضوع سلامت، تجهیز بخش‌های بهداشت و درمان، در دسترس قرار دادن داروها و کاهش مخارج بیماران باشد، از این رو از آغاز به کار دولت ما به فکر ایجاد و اجرای یک طرح در حوزه سلامت بودیم، بنابراین از سال ۹۳ طرح تحول سلامت عملیاتی شد و در اجرای این طرح برادر عزیزم دکتر قاضی زاده‌هاشمی وزیر پرتلاش و مخلص ما نقش ارزشمندی در اجرای طرح مذکور داشت.

وی افزود: همواره در کنار طرح تحول سلامت نام دکتر‌هاشمی ماندگار است. یکی از تاسف‌های من در دولت دوازدهم این است که دوست ما نتوانست تا پایان دولت در کنار ما باشد. در طرح تحول سلامت کار بزرگی در سطح کشور انجام گرفت و در راستای آن دولت و مجلس برای این طرح دست به دست هم دادند. دولت بدون همکاری مجلس شورای اسلامی در اجرای طرح تحول سلامت کاری پیش نمی برد و همین امروز زحمت تصویب لایحه بودجه برعهده مجلس است، هرچه بودجه زودتر به دست ما برسد می‌توانیم بهتر برنامه ریزی کنیم.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: ازنمایندگان و هیات رئیسه مجلس به دلیل تصویب ۴ لایحه علیه پولشویی و حمایت از تروریست تشکر می‌کنیم و این اقدام به عنوان یک کار مهم مجلس و دولت در تاریخ ثبت می‌شود.۲ لایحه از این ۴ لایحه نهایی شده امیدواریم ۲ لایحه دیگر نیز نهایی شود، تکمله ای را به عنوان ۲ فوریت تقدیم مجلس کرده ایم که به دست شما تصویب می‌شود تا بتوانیم برای روان سازی مبادلات مالی، بانکی و خارجی دست مسئولین را بازتر کنیم. در طرح تحول قدم‌های خوبی در سال‌های اخیر برداشته شده است. تعداد تخت‌های بیمارستانی در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی ۵۵ هزار عدد بود، امروز تعداد آن‌ها به ۱۲ هزار و ۶۰۰ تخت رسیده که رقم و تحول بزرگی محسوب می‌شود، کار بزرگی برای ۲۴ هزار تخت جدید و بازسازی ۴۴ هزار تخت در حال انجام است.

روحانی گفت: مخارج پزشکی برای بیماران در شهرها به زیر ۱۰ درصد و در روستاها به زیر ۵ درصد رسیده و همچنین در این طرح سلامت را به منزل، مسکن و زندگی مردم نزدیک و نزدیک تر کرده ایم، اگر در آغاز انقلاب ۱۵۰۰ خانه بهداشت وجود داشت امروز ۱۸ هزار خانه بهداشت فعالیت می‌کنند، اگر پزشکان در شهرهای بزرگ بوده اند امروز تا مناطق مرزی نیز نزدیک شده اند، بسیاری از روستائیان و اهالی مناطق محروم به پزشک دسترسی دارند. بسیاری از کشورهای صنعتی و بزرگ در اجرای چنین طرحی موفق نبودند و این یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: در اوایل انقلاب نیاز داشتیم بسیاری از بیماران برای عمل‌های خود به خارج از کشور بروند، امروز این موضوع برعکس شده و در خارج از کشور توریسم سلامت داریم و حتی بسیاری از بیماران ایرانی که در خارج از کشور و آمریکا زندگی می‌کنند به ایران می‌آیند و عمل جراحی خود را انجام می‌دهند، ادامه داد: دلیل آن‌ها این نیست که مخارج در ایران ارزان تر است، سلامت و جان آدم با قیمت معامله نمی شود، اطمینان آن‌ها به پزشک و جراح ایرانی بیشتر است. برای نجات جان یک بیمار باید همه بخش‌ها دست به دست یکدیگر بدهند. به همان اندازه که پزشک جراح مهم است نیروی خدماتی بیمارستان و آشپزخانه آن نیز مهم هستند، تمام بخش‌ها باید دست به دست یکدیگر بدهند تا بیمار به سلامت از بیمارستان خارج شود. یکی از مشکلات مهمی که مردم در اوایل انقلاب با آن مواجه بودند مسئله دارو بود که اکنون این مشکل حل شده است. افتخار می‌کنیم اگر در آغاز انقلاب اسلامی ۲۵ درصد داروها در داخل تولید می‌شد امروز ۹۵ درصد در داخل تولید می‌شود و می‌توانیم صادرکننده دارو در منطقه باشیم.

رئیس جمهور در بخش دیگر سخنان خود ادامه داد: در بعضی از بخش‌ها نسبت به کشورهای منطقه و حتی اروپا، امروزه صادر کننده دارو هستیم، زیرا تحول بزرگی در بخش سلامت، فناوری‌های پیشرفته مانند بیوتکنولوژی، سلول‌های بنیادی به دست آورده ایم. در واقع اگر بخواهیم بهداشت را حفظ کنیم، باید از مواد غذایی شروع کنیم که این مهم بیانگر ارتباط بین وزارت بهداشت، کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت است.امیدواریم مجلس شورای اسلامی تجارت را از صنعت و معدن جدا کند و بنده بر این موضوع اصرار دارم. بدون وزیر بازرگانی مستقل نمی توان مسائل صادرات و واردات و تنظیم بازار را حل کرد. در اوایل دولت دوازدهم لایحه دوفوریتی برای این امر ارائه کردیم تا این وزارتخانه جدا شود. نمی دانیم با کدام وزیر باید صحبت کنیم، چون بخش بازرگانی به بخش‌های کوچکتر تقسیم شده است. برای اینکه مردم کمتر برای خرید اجناس معطل شوند و اطمینان بیشتری داشته باشند، راهی جز جدا کردن این حوزه نداریم وگرنه این مشکل برای همه ملت وجود خواهد داشت.

روحانی افزود: وزارت بهداشت در اولین قدم با وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و کشاورزی ارتباط مستقیم دارد. به نوعی اگر مواد غذایی از کیفیت لازم و سلامت کافی برخوردار نباشند، می‌تواند افراد را بیمار کند تا اینکه توانمندی به آنها دهد. در زمان وزارت قاضی زاده‌هاشمی تاکید کردم بر روی بطری‌های آب آشامیدنی که مردم استفاده می‌کنند، دقت بیشتری داشته باشند، زیرا گزارش‌هایی به دست ما رسیده بود. پس از بررسی‌های لازم مشخص شد کیفیت آب آشامیدنی یکی از کارخانجات معروف از آب آشامیدنی شهری تهران هم کمتر بود. وزارت بهداشت باید در حوزه‌هایی مانند آب، روغن و سایر مواد غذایی رده بندی در نظر بگیرد. در واقع بهداشت از ورزش، کشاورزی و صنعت شروع می‌شود. با ورزش در جوانان می‌توانیم در سنین مختلف سالم سازی ایجاد کنیم.

وی اظهار داشت: اگر می‌خواهیم توریسم سلامت در کشور داشته باشیم، باید بخش سلامت و گردشگری ارتباط نزدیکی داشته باشند. در واقع وزیر بهداشت باید ذالفنون بوده و اطلاعات از بخش‌های دیگر داشته باشد. به عبارتی باید انواع بیماری‌ها را بداند، از داروسازی، مواد غذایی، مولفه‌های کشاورزی و… اطلاع داشته باشد و مراقبت کند.همچنین یادآور می‌شوم که مسئله سلامت الکترونیک نیز یکی از موارد مهم است که در زمان وزارت قاضی زاده‌هاشمی قرار بود انجام شود که امیدواریم با وزیر جدید این مهم به نتیجه برسد. کارت الکترونیک برای سلامت است که موجب تشخیص آسان شده و از هزینه‌های اضافی جلوگیری می‌کند، همچنین موجب می‌شود از باندهای فساد که در مراکز تشخیص، مطب‌ها و بیمارستان‌ها وجود دارد که البته زیاد نیستند، عبور کرده و به شفاف سازی برسیم. در واقع مشخص می‌شود افراد چند بار به دکتر مراجعه کرده اند، چه میزان دارو دریافت کرده اند و در ادامه ناظران و نظام پزشکی می توانند بررسی کنند که چه میزان داروی ارائه شده به بیمار زینت النسخه است و چه مقدار به طور واقعی لازم بوده است.

رئیس جمهور کشورمان گفت: متاسفانه اگر پزشکی پس از تشخیص برای بیمار دارو ننویسد یا کم بنویسد، عنوان می‌شود که آن پزشک سواد ندارد، و در واقع اگر پزشکی داروی زیاد بنویسد، پزشک خوب محسوب می‌شود، بنابراین تحول در فرهنگ نیاز است که برای این امر باید از صداوسیما، رسانه‌ها و فضای مجازی استفاده شود. امروزه هشتک‌های زیادی در فضای مجازی وجود دارد که باید برای مبارزه و جلوگیری از تجویز داروهای بی مورد هشتگ بسازیم. در این زمینه نمکی و جهرمی قول داده اند تا از اوایل سال آینده این موضوع را آغاز کنند که در ابتدا در چند استان عملیاتی می‌شود. زمانی که بیمار برای عمل جراحی یا طی دوره درمان به بیمارستان می‌رود و مرخص می‌شود نباید به حال خود رها شود و از زمان مرخصی از بیمارستان تا شروع کار نیاز به طی مرحله ای دارد که در مراکز توانبخشی و تراپی انجام می‌شود اما این موارد در دوران پسا درمان بیماران در بیمارستان‌های کشورمان به صورت سیستماتیک نیست.

روحانی تصریح کرد: افراد باید بعد از عمل جراحی یا دوره بیماری برای زندگی عادی توانمندسازی شوند، اظهار داشت: دکتر نمکی پیشنهاد شخص دکتر‌هاشمی نیز بود و برای انتخاب ایشان با بخش‌های مهم مشورت کردیم، همچنین سوابق نمکی در جهاد سازندگی، جنگ، اداره دانشگاه، فرهنگستان، معاونت وزارت بهداشت و در بخش‌های داروسازی در این زمینه مورد توجه قرار گرفت. روند گذران تحصیلات پزشکی از روز اول پذیرش دانشجویان رشته پزشکی تا اتمام دوره فوق تخصص باید با کشورهای دیگر مقایسه شود چرا که متاسفانه در ایران پزشکان به گونه ای تربیت می‌شوند که تزریق آمپول را کسر شأن خود می‌دانند و برای تعویض پانسمان و تزریقات پرستار را صدا می‌کنند در حالی که در کشورهای دیگر این کارها از سوی جراح انجام می‌شود لذا باید دانشگاه‌های پزشکی متحول شوند.امکان رسیدن به خودکفایی در داروسازی را داریم. وزارت بهداشت با حوزه علم و فناوری رابطه نزدیک دارند و پردیس‌ها می‌توانند در این حوزه کمک کنند همچنین به طب سنتی باید توجه شود که روزی ضد ارزش بوده است چنانچه در کشور چین نیز مراکز زیادی برای طب سوزنی وجود دارد و امروز ما نیز به عنوان صادرکننده مهم داروهای گیاهی باید به این مهم توجه کنیم.

وی در پایان سخنان خود اظهار داشت: در حوزه بیمه نیز کارهای بزرگی انجام داده و اولین بار است که در تاریخ ایران، مردم توانسته اند زیر پوشش بیمه قرار بگیرند، یادآور شد: هم اکنون ۱۰ میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند که کار آسانی نیست، همچنین باید رابطه تامین اجتماعی، وزارت کار و بیمه‌ها با داروسازی‌ها، داروخانه‌ها، پزشکان و بیمارستان‌ها برقرار شود. امیدواریم با رأی اعتماد خود از وزارت بهداشت حمایت کرده و انرژی به این وزارتخانه برای طی مسیر خود بدهید و وزیر و معاونان وی را در حوزه پزشکی و سلامت همراهی کنید.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of