۰۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۵

دولت از شبکه فاضلاب شهری حمایت کند تا مزارع کشاورزی آلوده نشوند

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به آبیاری برخی اراضی کشاورزی جنوب تهران با فاضلاب، گفت: هر مزرعه ای که با آب فاضلاب آبیاری می شود را دستگاه اجرایی با همکاری دستگاه قضایی و سایر دستگاه های نظارتی بگیرند و دولت حمایت کند تا شرکت فاضلاب شهری بتواند در یک زمان کوتاه و حداکثر تا پایان برنامه ششم، شبکه فاضلاب تهران را به صورت صد در صد اجرا کند.

علی محمد شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت درباره آبیاری برخی اراضی کشاورزی جنوب تهران با فاضلاب، اظهار داشت: برای این که اراضی کشاورزی جنوب تهران با آب فاضلاب، مشروع نشود، باید چند اقدام اساسی انجام دهیم. اولین اقدام این است که دستگاه های نظارتی جلوی آبیاری اراضی کشاورزی جنوب با فاضلاب آلوده را بگیرند.

نماینده مردم بهشهر در مجلس افزود: هر مزرعه ای که با آب فاضلاب آبیاری می شود را دستگاه اجرایی با همکاری دستگاه قضایی و سایر دستگاه های نظارتی بگیرند و تعارفی در این زمینه نباید وجود داشته باشد. دومین اقدام این است که دولت حمایت کند تا شرکت فاضلاب شهری بتواند در یک زمان کوتاه و حداکثر تا پایان برنامه ششم، شبکه فاضلاب تهران را به صورت صد در صد اجرا کند.

شاعری با اشاره به سومین راه حل گفت: سومین اقدام این است که ما تسهیلاتی را به مردم دهیم تا محدوده هایی که شبکه گذاری شده را حتما انشعاب بخرند و به شبکه متصل شوند. با توجه به این که هزینه کمی گران است، دولت باید تسهیلات در اختیار مردم قرار دهد و قسط بندی کند تا مردم رغبت کنند و متصل به شبکه فاضلاب بشوند.

وی خاطرنشان کرد: چهارمین اقدام این است که سازمان میادین در تهران و سایر شهرها نیز کنترل های لازم را داشته باشند و خریدهای خود را از مزارعی انجام دهند که استانداردهای لازم را در تولید محصولات کشاورزی رعایت می کند. در حال حاضر حدود ۲۵ درصد فاضلاب تهران تصفیه می شود که مجاز هستیم آن را به کشاورزان بدهیم. البته من اطلاع دارم  که همین ۲۵ درصد خیلی استاندارد لازم را ندارد و پایین است ولی شرکت آب و فاضلاب تهران زحمت های زیادی در سال های اخیر کشیده است و جای قدردانی دارد، اما کافی نیست.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: ما باید به سمت بازچرخانی و تصفیه کامل فاضلاب ها برویم. حتی یک لیتر فاضلاب آلوده هم برای ما خطرناک است چه برسد به این که حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعب فاضلاب تهران، تصفیه نشده تخلیه می شود که آب زیرزمینی  یا مزارع کشاورزی جنوب تهران را آلوده می کند.

کدخبرنگار۴۱۰۵۵

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of