Friday 18 October 2019 | جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۶ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴
بازدید: 585

دلالی برای آموزش بهیاری در ۱۷ مدرسه بهیاری شبانه روزی

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، محمد شریفی مقدم اظهار کرد: در سالیان گذشته ۲ طرح آموزش بیمارستانی پرستاران و تربیت بهیاران یک ساله در وزارت بهداشت کلید خورد که با امتیاز‌های سازمان نظام پرستاری کنسل شدند.

وی ادامه داد: تفکری از سوی وزارت بهداشت از دهه ۷۰ حاکم بوده که پرستاران را دچار مشکلاتی کرده است و بر طبق آن همواره این موضوع در سازمان نظام پرستاری تحمیل می‌شد که نیازی به پرستار آکادمیک در کشور نیست.

شریفی مقدم با اشاره به اینکه طرح بهیاری یک ساله و تربیت بیمارستانی پرستار با هدف کمبود کادر پرستاری در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی انجام شده است، افزود: در سالیان گذشته آئین نامه‌ای تحت عنوان پرستار بیمارستانی تدوین شده بود که با اعتراض و با پیگیری‌های مکرر سازمان نظام پرستاری و دیگر ارگان‌های مربوطه متوقف شد.

دبیرکل خانه پرستار ایران ادامه داد: بر اساس تربت نیروی پرستار با استفاده از طرح بهیاران یک ساله مراکز خصوصی و دولتی هر چند تعداد پرستار را می‌توانند بعد از دوران سیکل به صورت یک ساله تربیت کنند و به آن‌ها مدارک پرستاری بدهند که آموزش این افراد به وسیله اشخاص و شرکت‌هایی بود که با وزارت بهداشت در این خصوص قرارداد امضا کرده بودند.

وی اضافه کرد: بر اساس قوانین، آموزش بهیاران ما به صورت سه ساله است، اما در طرح بهیاری یک ساله، آموزش به وسیله بخش خصوصی انجام می‌شود و از افراد مبلغی به میزان چهار میلیون تومان برای انجام آموزش و کسب مدرک گرفته می‌شود و بر اساس این طرح سالیانه ۵۰ هزار نفر آموزش می‌دیدند.

شریفی مقدم ادامه داد: در طرح بهیاری سه ساله ۱۷ مدرسه بهیاری به صورت شبانه روزی به آموزش افراد برای انجام امور بهیاری انجام اقدام می‌کرد و آموزش‌ها بعد از دوران سیکل بود.

دبیرکل خانه پرستار ایران بیان کرد: در آموزش یک ساله بهیاری مدارک افراد تربیت شده در ابتدا عنوان بهیاری (کمک پرستاری) را داشت که با اعتراض سازمان نظام پرستاری  به کمک پرستار تغییر پیدا کرد.

وی گفت: طرح آموزش بهیاری یک ساله از سال ۹۲ شروع شده است و اگر سازمان نظام پرستاری جلوی این طرح را نمی‌گرفت، در حدود ۹۰ هزار بهیار یک ساله و همچنین ۹۰ هزار بهیار بیمارستانی تربیت می‌شدند.(باشگاه خبرنگاران)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of