Friday 29 May 2020 | جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۰
بازدید: 204

دستاورد‌های علمی و فناوری، مایه استحکام نظام و ایران است

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (دوشنبه) در بیست و چهارمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی، اظهار کرد: با وجود همه محدودیت‌ها و مشکلات در سالهای پس از انقلاب، توفیقات و پیشرفت‌های گسترده‌ای در حوزه پزشکی و سلامت در کشور حاصل شده و لازم است که رسانه‌ها و به‌خصوص صدا و سیما در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، این دستاوردها را به جامعه اطلاع رسانی کنند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه جامعه ایران در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نیز تغییرات عرصه بین الملل، دستخوش تغییرات جدی است، خاطر نشان کرد: در کنار این تحولات کشور با تنگناها و تهدیدات جدی روبرو است که در مرحله نخست موضوعات اصلی نظیر بهداشت و درمان کشور از آن متاثر می‌شود و به همین دلیل حفظ سلامت جامعه باید جزو اصلی ترین وظایف دولت و دیگر دستگاه‌ها باشد.

وی با یادآوری اینکه طی سال‌های گذشته شاهد پیشرفت‌های شگرفی در حوزه پزشکی و سلامت در کشور بوده‌ایم، تصریح کرد: دستاوردهای پزشکی چه در دوران دفاع مقدس و چه در سال‌های پس از آن، جزو مهم‌ترین دستاوردهای کشور و برگ زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی بوده است. این درخشش و شکوفایی هم در سطح ملی و هم در سطح بین المللی باید تداوم یابد.

معاون اول رئیس جمهور همچنین ادامه داد: پیشرفت‌ها و دستاوردهای کشور به حوزه سلامت و بهداشت محدود نمی شود و در سایر بخش‌ها نظیر صنعت نیز قابل مشاهده است؛ بطوریکه ایران امروز به کشوری مبدل شده که می تواند علاوه بر طراحی و مهندسی، تولید کننده و صادر کننده برخی کالاهای صنعتی و تجهیزات پزشکی باشد، این در حالی است که در گذشته ما وارد کننده این محصولات و کالاها بودیم.

وی با تاکید بر اینکه در شرایط سخت و فشار اقتصادی، اقتصاد مقاومتی بعنوان نسخه ای شفابخش در اختیار ما قرار گرفته است، گفت: یکی از مهمترین محورهای اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است. ما باید اقتصاد کشور را به جای منابع طبیعی به دانش و مغز فرزندان کشور متکی کنیم و اگر این اتفاق محقق شود آینده مطمئنی در انتظار ایران و جوانان خواهد بود.

جهانگیری اضافه کرد: در شرایط خطیر کنونی باید فرصت تلاش و فعالیت برای نخبگان کشور مهیا شود و برای برون رفت از وضعیت دشوار فعلی، در وهله نخست باید به مسائل و مشکلات مردم واقف بود و برای حل این مسائل برنامه داشت.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به جلسات خود با روسا و اساتید ۱۳ دانشگاه برتر در خصوص مسائل و مشکلات کشور، اظهار کرد: خوشبختانه امروز دانشگاه‌های برتر کشور موضوع مقابله با تحریم را در دستور کار خود قرار دادند و با تشکیل گروه‌های مطالعاتی نتایج مطالعات و بررسی‌های خود را به صورت مکتوب به دولت ارائه کرده اند. مهم‌ترین پیام این اقدام این است که دانشگاهیان کشور در این وضعیت دشوار کنار دولت ایستاده‌اند تا شرایط به‌خوبی مدیریت شود.

وی با بیان اینکه مشکلات و دشواری‌های فعلی کشور به صورت ناخواسته بر مردم تحمیل شده است، تصریح کرد: ایران در مقابل بهانه‌های هسته ای آمریکا، با شش قدرت بزرگ دنیا مذاکرات خوبی را انجام داد و توافقی حاصل شد که شورای امنیت سازمان ملل نیز مهر تایید بر این توافق زد اما آمریکا با قلدری و به صورت یک طرفه از این توافق خارج شد و ملت ایران را مجدداً تهدید و تحت تحریم قرار داد.

وی با تاکید بر اینکه ملت ایران اجازه نمی دهد کسی عزت آنان را خدشه دار کند و با عزت این ملت بازی کند، گفت: باید در مقابل زورگویی آمریکا ایستادگی کرده و راهکاری عزتمندانه برای اداره کشور پیدا کنیم. در این عرصه نخبگان و صاحب نظران نقش پراهمیتی دارند چراکه دولت به تنهایی نمی‌تواند این شرایط را مدیریت کند.

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه جامعه و نظام پزشکی کشور از توانمندی و قدرت علمی خوبی برخوردار است و می تواند از این توانمندی برای حل مشکلات کشور استفاده کند، افزود: ما باید از سلامت جامعه مراقبت کنیم تا دچار آسیب نشود. در حال حاضر ۹۵ تا ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز کشور از طریق ساخت داخل تامین می‌شود و به دلیل ارز بری بالا برای واردات سه درصد باقیمانده باید همت کنیم تا این سه درصد نیز با اتکا به توانمندی و ظرفیت داخلی تامین شود.

معاون اول رئیس جمهور خاطر نشان کرد: پزشکان یکی از پر اعتبارترین گروه‌های مورد اعتماد جامعه هستند و در نظر سنجی‌های مختلف، جامعه پزشکی جزو بالاترین رده‌های اعتماد در میان مردم قرار گرفته‌اند بنابراین جامعه پزشکی کشور هم از توانمندی علمی و هم از سرمایه اجتماعی برخوردار است که می‌تواند با اتکا به این دو سرمایه کمک‌های بزرگی برای حل مشکلات امروز و آینده ایران انجام دهد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of