Wednesday 23 October 2019 | چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰
بازدید: 246

درمان کمردرد با کاشت ابزاری در نخاع به اندازه یک دانه برنج

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، این ابزار کوچک قرص‌مانند از نوع پلاستیک قابل تجزیه زیستی است که به آهستگی در بدن تجزیه می‌شود و به مرور موجب پخش دارو در ناحیه دردناک کمر شده و از درد آن می‌کاهد. این ابزار تا یک‌ سال در بدن می‌ماند و پس از آن باید تعویض شود.

محققان آمریکایی این ابزار را ساخته‌ و درون آن را با نوعی مسکن جدید به نام کلونیدین (Clonidine) پر کرده‌اند. این دارو اعتیاد‌آور نیست و اغلب برای درمان دردهای شدید استفاده می‌شود. آنها این دارو را روی حدود ۲۰۰ بیمار مبتلا به سیاتیک، آزمایش کردند تا ببینند آیا دردهای مزمن آنها درمان می شود و دیگر نیازی به جراحی نخواهند داشت یا خیر. دردهای سیاتیک از هر ۲۰ نفر، یک نفر را به خود گرفتار می‌کند. این درد به دلیل فشاری که روی عصب سیاتیک به وجود می‌آید، از انتهای ستون فقرات تا زانو منتشر می‌شود. دردهای سیاتیک، بر اثر بلند کردن اجسام سنگین، خم شدن‌های ناجور، نشستن به مدت طولانی و اضافه‌وزن به وجود می‌آیند.

ستون فقرات از ۲۴ استخوان تشکیل شده که به هریک، مهره‌ می‌گویند و آنها به روی یکدیگر سوار شده‌اند. مابین هر کدام از این استخوان‌ها، بافتی دایره شکل به نام دیسک قرار دارد. بخش بیرونی این دیسک‌ها را ماده‌ای ژل‌مانند به نام هسته دیسک (نوکلئوس پالپوزوس)، فراگرفته که دیسک را مرطوب و منعطف نگه می‌دارد. وقتی این ژل نرم شده و آب درون آن نشت می‌کند، روی عصب سیاتیک فشار می‌آورد و موجب درد سیاتیک می‌شود.

پزشکان برای درمان دردهای سیاتیک، مسکن و فیزیوتراپی تجویز می‌کنند. تزریق‌های استروئیدی هم اغلب برای کاهش التهاب استفاده می‌شود. اما اثر آنها زود از بین می‌رود. در موارد دردهای حاد سیاتیک، جراحی لازم می‌شود. اما دانشمندان در تلاش هستند که این دردها را تا جایی که امکان دارد، بدون جراحی درمان کنند. بنابراین این ابزار پر از دارو را تولید  و در بیمارانی استفاده کرده‌اند که چاره‌ای جز جراحی برای درمان کمردرد خود نداشتند. مسکن قوی کلونیدین، موجب تولید پروتئین‌هایی به نام گیرنده‌های فعال‌شونده آلفا ۲ شده و از ارسال علایم مربوط به درد می‌کاهد. دانشمندان این ابزار بسیار ریز را به وسیله تزریق در نخاع فرد بیمار قرار می‌دهند.

به گزارش طبنا، این درمان می‌تواند به دردهای عذاب‌آور سیاتیک پایان دهد.

مترجم:‌ نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of