Friday 18 October 2019 | جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴
بازدید: 474

درمان رگ‌های صدمه دیده از سکته مغزی

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیا، محققان سوئیسی نشان داده‌اند که با استفاده از پادتن‌هایی که جلوی ارسال علایم مولکول Nogo-A را می‌گیرند، می‌توان رگ‌های خونی صدمه دیده از سکته مغزی را درمان کرد. بهبود این رگ‌ها به نوبه خود می‌تواند به فرد در بازیافتن توانایی حرکتی‌اش کمک کند.

هر سال حدود ۱۶۰ هزار نفر در سوئیس و ۱۵ میلیون نفر در سراسر دنیا به سکته‌های مغزی مبتلا می‌شوند. دو سوم این افراد یا جان خود را از دست می‌دهند یا به دلیل محدود شدن توانایی مغز در بازسازی بافت‌ها و مدارهای عصبی صدمه دیده، ناتوان باقی می‌مانند. در حال حاضر علی‌رغم تحقیقات متعددی که شده است، فقط چند گزینه درمانی در دسترس است که می‌تواند پیامدهای ناشی از سکته مغزی را کاهش دهد.

اخیرا محققان دانشگاه زوریخ، روش درمانی امیدبخشی کشف کرده‌اند که می‌تواند بهبود عملکرد فیزیولوژی را افزایش داده و سیستم رگ‌های خونی صدمه دیده در مغز را بازسازی کند. این سیستم می‌تواند اکسیژن و مواد مغذی مهم را به بافت‌های صدمه دیده مغز برساند. در بیشتر افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند، چندین مکانیسم جلوی این فرآیند بازسازی را می‌گیرند.

محققان زوریخ با استفاده از مدل آزمایشگاهی موش نشان دادند که ارسال علایم مولکول Nogo-A، نه تنها از رشد الیاف عصبی می‌کاهد، بلکه کنترل رشد رگ‌های خونی در مغز را به دست گرفته و جلوی بازسازی آنها را می‌گیرد.

این محققان مولکول Nogo-A و یکی از گیرنده‌های آن به نام S1PR2 را به صورت ژنتیکی از کار انداختند و پس از مدتی توان بازسازی رگ‌ها بهبود یافت و مهارت‌های حرکتی موش‌ها بهتر شد.

این نتایج، پس از استفاده از پادتن‌های ضد مولکول Nogo-A در موش‌هایی که دچار سکته مغزی شده بودند به عنوان یک روش درمانی، دوباره به دست آمدند. این پادتن‌های ضد مولکول Nogo-A، شبکه رگ‌های عملکردی اطراف ناحیه صدمه دیده مغز را بازسازی کردند. سیستم عصبی موش‌های درمان شده، در وضعیت بهتری قرار گرفت و مهارت‌های حرکتی آنها که در اثر سکته آسیب دیده بود، بهبود چشمگیری نشان داد.

در تحقیقات گذشته از پادتن‌های ضد مولکول Nogo-A، برای درمان جراحت‌های نخاعی استفاده شده بود.

به گزارش طبنا، این محققان امیدوارند که روش درمانی‌شان، بیماران نجات یافته از سکته‌ مغزی را درمان کرده و سلامت جسمی‌شان را به شرایط پیش از سکته بازگردانند.

مترجم:‌ نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of