Sunday 20 October 2019 | یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۳
بازدید: 251

درمان جدیدی برای سرطان لوزالمعده

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، بنابر آمار انجمن سرطان آمریکا، امسال حدود ۴۵۰۰ آمریکایی بر اثر سرطان لوزالمعده، جان خود را از خواهند داد که این تلفات به مراتب بیشتر از مرگ‌های ناشی از سرطان سینه، تخمدان یا پروستات است.

یکی از دلایلی که سرطان لوزالمعده بسیار مرگبار می‌شود، مقاومت آن در برابر شیمی‌درمانی فعلی است. اما محققان دانشگاه ویرجینیای غربی آمریکا، با ترکیب چند داروی مربوط به درمان سرطان، به دارویی به نام فول‌فیرینوکس (Folfirinox)، دست یافته‌اند که می‌تواند بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده را بهتر درمان کرده و شانس بقای آنها را افزایش دهد.

این دارو نتایج درمان بیمارانی که سرطان آنها در مرحله «Borderline resectable» قرار دارند، بهتر می‌کند. در این مرحله تومور به یک رگ خونی بسیار نزدیک شده است که با استفاده از این داروی جدید، به خوبی از میان برداشته می‌شود.

تومورهای سرطانی لوزالمعده، معمولا نزدیک رگ‌های خونی بسیار مهم بدن که بدون آنها زندگی ممکن نیست، قرار می‌گیرند. شیمی‌درمانی در این بخش‌های بدن، شروع به فعالیت و از بین بردن تومورها می‌کند.

محققان دانشگاه ویرجینیای غربی سعی کردند تا تومورهای نزدیک سیاهرگ‌ها را کوچک کرده تا امکان حذف آنها با عمل جراحی به راحتی صورت بگیرد.

محققان در بررسی ۳۱۳ مورد فرد مبتلا به سرطان لوزالمعده در مرحله حاد borderline resectable، که تحت درمان داروی جدید فول‌فیرینوکس قرار گرفته بودند، متوجه شدند، وضعیت بیماری این افراد از مرحله حاد خارج شده و نرخ بقای آنها بهبود یافت.

این داروی جدید می‌تواند تومورهای سرطانی را آنقدر کوچک کند که به راحتی با عمل جراحی برداشته شوند و طول عمر بیماران و نرخ بقای آنها به طور متوسط افزایش یابد.

این محققان می‌گویند، در بررسی این دارو، گروه کنترل نداشته‌اند. اما وقتی بیماری مبتلایان به این سرطان در مرحله نزدیک بودن تومور به رگ‌های خونی قرار می‌گیرد، شانس بقای بیمار بسیار کم می‌شود. اما این داروی جدید توانسته کاری کند تا تومورهای سرطانی کاملا از بدن برداشته شوند. در این نوع سرطان، پزشکان معمولا مجبور می‌شوند بخشی از رگ بیمار را هم بردارند و بیشتر مواقع نمی‌توانند تمام تومورها را از بین ببرند. اما این دارو توانسته این مشکل را تا حد زیادی حل کند و نرخ بقای افراد مبتلا را افزایش دهد.

در بررسی داروی ساخت این محققان، مشخص شد که بیش از دو سوم، ۶۷,۸ درصد افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده به داروی  فول‌فیرینوکس به خوبی پاسخ داده‌اند و جراح‌ها توانسته‌اند تومورهای سرطانی را کاملا از بین ببرند.

به گزارش طبنا، این دارو به زودی در اختیار بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده قرار می‌گیرد و می‌تواند افراد بسیاری را از مرگ حتمی نجات دهد.

مترجم:‌ نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of