Saturday 19 October 2019 | شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۸ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۹
بازدید: 1505

درد در نواحی مختلف پا نشانه چه بیماری‌هایی است؟

دکتر سید علیرضا بسام‌‌پور در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره شایع‌ترین علت دردهای ساق پا اظهار کرد: دردها به ۲ دسته مکانیکی و التهابی تقسیم می‌شوند که دردهای مکانیکی با فعالیت کردن افزایش و دردهای التهابی با استراحت کردن شدت می‌یابند.

وی با بیان اینکه درد در عصب سیاتیک سبب شده تا درد نواحی دیگر بدن به طور مثال از کمر به ساق پا منتقل شود، افزود: هنگام درگیر شدن عصب سیاتیک هر نقطه‌ای از عصب می‌تواند درد را نشان دهد و با توجه به اینکه رگ سیاتیک در پشت ساق پا به دو شاخه یکی از پشت ساق پا به کف پا و دیگری از کناره خارجی ساق و روی مچ پا می‌گذرد بنابراین این افراد می‌توانند دارای درد در قسمت خارجی ساق پا و بدون کمر درد داشته باشند.

این فوق تخصص جراحی ستون فقرات تاکید کرد: آرتروز نیز می‌تواند سبب بروز درد در نواحی ساق پا به ویژه در افراد بالای ۵۰ سال شود اما وجود آرتروز در افراد جوان بسیار نادر است و درد در ناحیه ساق پا اگر به دلیل فشار یا فعالیت بیش از حد به وجود نیامده باشد می‌تواند نشانه‌ای از ضربه، تروما، عفونت و تومور باشد اما همچنان فرد باید تحت بررسی پزشک قرار گیرد و آزمایش‌های لازم برای آن انجام شود.

بسام‌‌پور با اشاره به اینکه فشار در عضلات پا در افراد دیابتی سبب شده تا خون‌رسانی در اندام‌های آنها مختل شود، یادآور شد: در برخی از افراد درد ساق پا علت نورولوژیکی دارد و این افراد هنگامی که شروع به فعالیت می‌کنند عضلات آنها به خاطر فشاری که وارد شده است جوابگوی فعالیت انجام شده نیستند بنابراین فرد درد شدیدی را در ساق پای خود احساس می‌کند.

وی ادامه داد: دردهای عروقی نیز به دلیل مشکل در عصب، عضله و استخوان هنگام فعالیت عضلات به وجود می‌آیند و مانع خون‌رسانی به عضله ساق پا و در نهایت درد در این ناحیه می‌شوند.

این متخصص ارتوپدی در خصوص دردهای شبانه در نواحی مختلف پا عنوان کرد: افرادی که در طول شب به دلیل درد در نواحی ساقه پا یا ران ‌پا بیدار می‌شوند ممکن است به دلیل فعالیت بیش از حد روزانه و ورزش‌های سخت باشد اما اگر فعالیت بیش از حد سبب درد در آنها نشده بود و این دردهای پایدار بودند فرد حتما باید به یک متخصص مراجعه کند چراکه درد ناگهانی پا در طول شب ممکن است نشانه‌ای از یک تومور استخوانی خوش خیم باشد.

بسام‌‌پور اضافه کرد: درد در نواحی جلوی ران به دلیل درگیری عصبی به نام عصب سطحی ران است و بیشتر و در افراد چاق، کسانی که زیاد می‌نشینند و کمربند خود را محکم می‌بندند، بیشتر مشاهده می‌شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of