Saturday 19 October 2019 | شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۹
بازدید: 309

دردهای سیاتیکی چه موقع خطرناک می‌شوند؟

دکتر حسن قندهاری در گفت‌و‌گو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره درد‌های سیاتیک اظهار کرد: سیاتیک در بین مردم برای توصیف یک بیماری دردناک در کمر و پاها استفاده می‌شود اما در واقع سیاتیک یک اختلال عصبی محسوب نمی‌شود بلکه نشانه‌ای از یک اختلال عصبی است.

وی با اشاره به اینکه سیاتیک یک بیماری نیست، بلکه علامت وجود یک بیماری است، افزود:  درگیر شدن عصب سیاتیک به هر علتی، باعث انتشار درد در طول عصب و ایجاد سیاتیک می‌شود.

این فوق تخصص ارتوپد عنوان کرد: عصب سیاتیک بلندترین عصب بدن است و ضخامتی به اندازه یک انگشت دارد که ریشه‌های خروجی از مهره‌های سوم، چهارم، پنجم کمری و اولین قطعات ساکروم، در ناحیه لگنی بهم پیوسته و عصب سیاتیک را تشکیل می‌دهند.

قندهاری بیان کرد: این عصب از طریق مجرای سیاتیک به خلف لگن و قسمت تحتانی عضله سرینی بزرگ می‌رود و از آن جا تا پشت ران و زانو ادامه یافته همچنین انشعابات آن تا پشت ساق پا امتداد می‌یابد.

این جراح ستون فقرات در پاسخ به اینکه دردهای سیاتیکی چه موقع خطرناک می‌شوند؟ گفت: اختلال در دفع ادرار و مدفوع، کمر درد همراه با تب و لرز، سابقه کاهش وزن در طی چند ماه گذشته، سابقه بیماری‌های سرطانی یا بیماری‌های خاص دیگر و درد شدید شبانه از علائم خطر در دردهای سیاتیکی بوده که باید توسط پزشک کنخصص مورد بررسی قرار گیرد.

وی عنوان کرد: بی‌حسی و احساس کرختی در ناحیه تناسلی، پرینه و باسن، اختلال عصبی حرکتی شدید یا پیشرونده، درد مقاوم به درمان‌های دارویی، سابقه ضربه در افراد مسن نیز از علائم خطر در دردهای سیاتیکی بوده و رجوع به یک متخصص ستون فقرات ضروری است.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of