۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰

درخواست سازمان نظام پزشکی از قوه قضائیه

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر ظفرقندی، رئیس شورای عالی و سرپرست سازمان نظام پزشکی طی نامه‌ای به ریاست قوه قضائیه خواستار توقف و بازنگری در لایحه تعزیرات قانون مجازات اسلامی در پیش‌نویش ارایه شده به مجلس شورای اسلامی شد. در این نامه آمده است:
ریاست محترم قوه قضائیه
حضرت آیت‌الله آملی لاریجانی
با سلام و احترام
همانگونه که استحضار دارید پیش‌نویس فصل تعزیرات قانون مجازات اسلامی که نسخه‌ای از آن به این سازمان واصل شده حاوی مواد و مطالبی در خصوص حرفه پزشکی و اِعمال آن است. توضیحاً‌ آنکه تعاریف و واژگان به کار رفته در مواد راجع به امور پزشکی در پیش‌نویس مذکور با ادبیات و عرف خاص حرفه‌مندان پزشکی تفاوت فاحش و مغایرت اساسی دارد و فقدان هماهنگی میان جرم انگاری اَعمال و اَفعال اهل حرف پزشکی با واقعیات عملی و دانش روز پزشکی در بسیاری موارد به چشم می‌خورد. بدیهی است که این امر، اسباب توسل پزشکان به حُزم و احتیاط بیش از حد را فراهم آورده و الزام پذیرش ریسک توسط پزشکان را که از جمله اوصاف ضروری در اعمال حرفه تلقی می‌شود، از آنها سلب می‌کند. در این صورت متضرر اصلی در این میان بیماران و به عبارتی آحاد جامعه خواهند بود.

علی‌هذا مستدعی است دستور فرمایید جهت ارائه نظرات کارشناسی سازمان نظام پزشکی کل کشور به عنوان عالی‌ترین نهاد صنفی و حرفه‌ای حرفه‌مندان پزشکی، لایحه مذکور متوقف و با حضور کارشناسان مجرب حوزه پزشکی مورد تجدید نظر قرار گیرد.

ضمناً گروهی از پزشکان پیشکسوت و صاحب نظر از هم اکنون به کارشناسی دقیق این لایحه در مواد مربوط به امور پزشکی مشغول شده‌اند که نتایج آن در اسرع وقت به حضورعالی ارسال می‌شود.
دکتر محمدرضا ظفرقندی
سرپرست سازمان نظام پزشکی و رئیس شورای عالی

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x