Saturday 19 October 2019 | شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۲
بازدید: 366

دختران در معرض کَژپُشتی هستند

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، اختلال در عملکرد عضلات که ماهیچه‌ آسیبی خوانده می‌شود به نوع خاصی از کژپشتی منجر می‌شود که به آن کژپشتی ماهیچه‌آسیبی می‌گویند. دیستروفی‌های عضلانی جزو این گروه قرار می‌گیرند.ممکن است کژپشتی به علت اختلال عملکرد عصب ایجاد شود که بنام کژپشتی عصب‌آسیبی شناخته می‌شود.

مسئله مهمی‌که باید در انحراف جانبی ستون فقرات توجه داشته باشیم این است که جهت حرکت زوائد خاری به سمت تقعر است درحالیکه دنده‌ها و جسم مهره‌ها برخلاف زواید خاری چرخشی به طرف تحدب دارند. این پدیده (چرخش دنده‌ها به سمت تحدب) باعث ایجاد برجستگی در سمت تحدب می‌شود که به آن کوهان خلفی گفته می‌شود.

علل کژپشتی

پزشکان دقیق نمی‌داند چه چیز باعث کژپشتی می‌شود، بااین‌حال به نظر می‌رسد عوامل ارثی نیز در این بیماری دخیل باشند، زیراکه این بیماری در افرادی که سابقه خانوادگی دارند بیشتر ظاهر می‌شود.

بیماری‌های عصبی و عضلانی، مانند بیماری دیستروفی عضلانی و یا فلج مغزی، نقایص مادرزادی که بر ستون فقرات اثر می‌گذارند و صدمات یا عفونت‌های ستون فقرات از دیگر علل کژپشتی‌اند.

چه هنگامی‌باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر متوجه علائم و نشانه‌های کژپشتی شدید به پزشک خود مراجعه کنید. با این‌حال از آنجایی که تغییر انحنای ستون فقرات معمولا به‌صورت تدریجی و بدون درد اتفاق می‌افتد، ممکن است اشخاص متوجه آن نشوند. گاهی اوقات، معلمان، دوستان و هم تیمی‌های ورزشی برای اولین بار متوجه انواع اسکولیوز در افراد می‌شوند که در این صورت باید برای درمان اسکولیوز با ورزش یا دیگر روشهای درمانی به پزشک مراجعه شود.

درمان بیماری

بیشتر افراد فرم خفیفی از کژپشتی را تجربه خواهند کرد و احتمالا به جراحی و اصلاح‌کننده‌های طبی نیازی نخواهند داشت. افرادی که کژپشتی خفیفی دارند باید هر چهارتا شش ماه معاینه شوند تا روند تغییر انحنای ستون فقرات آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

دستورالعمل‌های مختلفی بر اساس شدت انحنا (خفیف، متوسط و شدید) برای هر فرد وجود دارد که پزشک با توجه به شرایط افراد درمان مناسب را انتخاب کرده و روند درمانی را آغاز می‌کند. این بیماری در دختران با ریسک بیشتری پیشرفت می‌کند.

درمان از طریق طب فیزیکی

متخصصین طب فیزیکی می‌توانند در تمام مراحل درمان کژپشتی و مراحل پس از جراحی به شما کمک کند. آن‌ها وضعیت و حرکت الگوهای بدن را ارزیابی می‌کنند، محدودیت‌های ناشی از تغییرات در ستون فقرات را تشخیص و بر اساس سایر علائم مانند درد و عدم تعادل عضلات به درمان شما می‌پردازند. متخصصین طب فیزیکی بر اساس شدت و نوع انحنا برای هر شخصی برنامه درمانی منحصربه‌فرد طراحی می‌کنند و تا رسیدن به نتیجه مطلوب بیمار را تحت نظر قرار می‌دهند. در طول دوره از توان‌بخشی پزشک از نزدیک بر پیشرفت درمان نظارت خواهد کرد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of