Monday 23 September 2019 | دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۷
بازدید: 148

دخالت سازمان غذا و دارو هم مانع گروکشی دارو هموفیلی‌ها نشد

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، احمد قویدل گفت: متاسفانه سکوت وزارت بهداشت در مقابل این تحریم داخلی و عدم واکنش‌های مناسب موجب به‌وجود آمدن مشکلاتی می‌شود که فقط زیان آن به بیماران می‌رسد. اسفبار است که کمبودهای دارویی بیماران در اقصی نقاط کشور فعلا هیچ ارتباطی با تحریم‌های غیرانسانی غرب ندارد و دقیقا با گروکشی دارو توسط شرکت‌های پخش مرتبط است.

قویدل ادامه داد: جالب توجه است آنکه شرکت‌های تولید کننده و وارد کننده دارو هر کدام در جنب خود یک شرکت پخش هم تاسیس کرده‌اند که در سود پخش نیز شریک باشند. برخی از مدیران شرکت‌های پخش دارو بر این تصور هستند که نخود و لوبیا توزیع می‌کنند و اساسا متوجه مسئولیت اجتماعی و اخلاقی حوزه تجارت دارو نیستند.

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران تاکید کرد: تجربه نشان داده است شرکت‌های پخش دارو اساسا فارغ از حوزه مسئولیت اجتماعی به اقداماتی دست می‌زنند که زحمات دولت را نیز به باد می‌دهند. کانون هموفیلی ایران ضمن سپاسگزاری از شرکت‌های پخش دارو که با صبوری و درک شرایط اقتصادی کشور و احساس مسئولیت نسبت به سلامت بیماران در تحویل به موقع دارو به داروخانه‌های سراسر کشور یاور دولت و ملت هستند، خاطر نشان می‌کند: عدم تحویل سهمیه داروی فاکتور ۸ کانون هموفیلی توسط شرکت از آنکه انعکاسی از بی‌تفاوتی مدیران این شرکت نسبت به حفظ سلامتی بیماران هموفیلی است، تمامی‌ مخاطرات ناشی از عدم تامین موجودی دارو را در مرکز درمانی متعلق به این موسسه خیریه متوجه این شرکت می‌کند.

وی افزود: کانون هموفیلی ایران بار دیگر از مراجع نظارتی و قضائی تقاضا دارد با جدیت در این نوع عملکرد سودجویان ورود کنند و از این اقدامات غیرانسانی جلوگیری کنند. در صورت وقوع هر نوع حادثه منجر به معلولیت بیماران که ناشی از عدم تحویل به‌موقع دارو به مراکز درمانی باشد، مسئولیت آن متوجه شرکت‌هایی است که دارو را گرو گرفته‌اند.

قویدل ادامه داد: شوربختانه این شرکت‌های غیرمسئول داخلی با تحریم‌های دارو به بهانه مطالباتی که در اختیار سازمان‌های بیمه‌گر است، سهمیه دارویی یک مرکز درمانی به گرو برداشته و از تحویل آن به داروخانه خودداری و یا با تحویل ناقص سهمیه‌ها زحمات جدیدی را به بیماران دردمند تحمیل می‌کنند.(مهر)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of