Friday 29 May 2020 | جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۸ تیر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴
بازدید: 2060

دانه‌های قرمز روی پوست نگران کننده نیست

دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: سن، جنس و نوع پوست افراد در بررسی ایجاد علل بروز دانه‌های قرمز موثر است. میزان شیوع این دانه در خانم و آقایان تقریبا یکسان است ولی ممکن است علل مختلف باعث افزایش آن در برخی از افراد شود.

وی اظهار داشت: یکی از عمده علل ایجاد این دانه‌ها آکنه است. کلوکون‌های سفید و سیاه، جوش‌های چرکی و انواع عفونت به‌ویژه در کودکان می‌تواند از دیگر عوامل ایجاد باشد.

نیلفروش‌زاده تصریح کرد: آکنه‌ها بیشتر زمینه ژنتیکی دارند و البته بخشی از آنها هم به دلیل اختلال در جوانی ایجاد می‌شود. نکته مهم درباره آکنه‌ها این است که نباید دستکاری شوند چراکه می‌توانند روی پوست جا بگذارند، حتما باید مورد درمان قرار بگیرد.

این متخصص پوست و مو با اشاره به اثرات اگزما در کودکان ادامه داد: اگزما در بچه‌ها باعث بروز خشکی پوست شده و خارش ایجاد می‌کند، با خارش پوست اگزما به عاملی برای ایجاد دانه‌های قرمز روی پوست تبدیل می‌شود.

وی اضافه کرد: در این زمان باید در حمام کردن بچه دقت شود که طولانی نباشد و پوست خیلی با شوینده‌ها تماس نداشته باشد و تنها از شوینده‌های ملایم استفاده شود. ضمن اینکه لباس این افراد باید تمام نخی باشد. در صورت تشدید اگزما نیاز به درمان‌های بیشتر با آنتی‌بیوتیک‌های موضعی و خوراکی خواهد بود.

نیلفروش‌زاده با اشاره به خال‌های مادرزادی اظهار داشت: خال‌های مادزادی همانژیوم که قابل مشاهده هستند هم می‌توانند دلیلی برای ایجاد دانه‌های قرمز باشند که البته در برخی افراد زودتر درمان می‌شوند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of