Monday 27 January 2020 | دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰
بازدید: 511

 داروی «زولپیدوم» اعتیاد آور است

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، هومان نارنجی‌ها اظهار کرد: نتیجه بررسی‌های بعمل آمده نشان می‌دهد که این دارو در حال جایگزینی با داروی ترامادول در میان مصرف‌کنندگان است و این امرنگران‌کننده است.

وی با بیان اینکه تقاضا برای تهیه این دارو در جامعه رشد قابل توجهی داشته است و مصرف آن به‌طور بی‌رویه توسط تعدادی از شهروندان دنبال می‌شود، تاکید کرد: مصرف این دارو بیش از ۱۰ روز مجاز نیست و باعث اعتیاد و وابستگی دارویی شدید در مصرف کننده می شود.

پژوهشگر مواد مخدراظهارکرد: هم اینک آماری در اختیار داریم که نشان می‌دهد افراد به دلیل وابستگی شدید به این دارو متقاضی دائمی تهیه این آرام بخش از داروخانه‌ها شده‌اند و بصورت روزانه آن را مصرف می‌کنند و به آن وابستگی شدید و اعتیاد دارویی پیدا کرده‌اند.

وی ادامه داد: همچنین آمارها نشان می‌دهد که فروش این دارو از دوز ۵ به ۱۰ نیز افزایش داشته است و این امر نشان‌دهنده این مطلب است که اعتیادآوری این دارو افراد را به مصرف دوزهای بالاتر این دارو هدایت کرده است.

این پژوهشگر مواد مخدر افزود: متاسفانه در حال حاضر هیچ منعی در ارائه و توزیع این دارو در داروخانه‌ها وجود ندارد و افراد بصورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک می‌توانند آن را از داروخانه‌ها تهیه کنند.

نارنجی‌ها با تاکید براینکه روند فروش و مصرف این دارو در کشورنگران کننده شده است، اظهارکرد: نگرانی‌ها بیشتر از این بابت است که این دارو نباید جایگزین ترامادول شود اما به نظر می‌رسد این اتفاق در حال رخ دادن است.

وی با انتقاد از نبود کنترل لازم بر فروش داروخانه‌ای این دارو افزود: چرا هیچکس دراین باره کاری نمی‌کند و اقدامی صورت نمی‌گیرد که ادامه این روند سلامت مردم را به خطر نیندازد.

مدیرکل سابق امور فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: فروش بدون تجویز این دارو باید در داروخانه ها کنترل شود حتی معتقدم تولید دارو باید قطع شود.

براساس این گزارش، «زولپیدوم» به منظور درمان بی خوابی و اختلالات خواب استفاده می‌شود و به گروه داروهای آرام‌بخش سیستم عصبی مرکزی تعلق دارد. این دارو از وقفه‌های خواب جلوگیری کرده و سبب خواب راحت می‌شود و به صورت قرص و اسپری در بازار موجود است.(ایرنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of