Sunday 15 December 2019 | یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
بازدید: 167

داروهای سوزش معده، فرد را در خطر مرگ زودهنگام قرار می‌دهد

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از د-سان، داروهایی که به نام مهارکننده‌های پروتون پمپ (PPIs) شناخته می‌شوند، می‌توانند موجب بیماری‌های مهلکی مانند ناراحتی‌های قلبی و سرطان معده شوند.

بررسی‌های جدید دانشمندان دانشگاه واشنگتن نشان داده است که احتمال ابتلا به این بیماری‌ها با مدت زمان مصرف داروها، ارتباط مستقیم دارد و هر چه این مدت بیشتر باشد، حتی با مصرف مقدار کم این دارو، خطر ابتلا به این بیماری‌های مهلک، افزایش می‌یابد.

سوزش معده، یکی از مشکلات رایج مردم دنیاست و هر سال در بریتانیا بیش از ۵۰ میلیون نسخه در مورد سوزش معده، زخم و رفلاکس معده تجویز می‌شود.

از داروهایی که به طور گسترده برای درمان سوزش معده استفاده می‌شود، می‌توان به اسموپرازول و لانسوپرازول، اشاره کرد که با نام تجاری نکسیوم به فروش می‌رسند. این داروها با کاهش اسید معده، مشکلات مربوط به سوزش و رفلاکس معده را درمان می‌کنند.

محققان دانشگاه واشنگتن می‌گویند، این داروها می‌توانند به کلیه‌ها صدمه زده و فرد را در خطر مرگ قرار دهند.

بررسی‌های دیگر نشان داده است که این داروها ارتباطی مستقیم با ایجاد زوال عقل، شکستگی‌های استخوان، بیماری‌های قلبی و ذات‌الریه دارند.

در واقع این داروها خطر مرگ را ۱۷ درصد افزایش می‌دهند.

نوع دیگری از این داروها به نام مسدودکننده‌های H2 وجود دارد که برای کاهش اسید معده استفاده می‌شوند. نرخ مرگ و میر ناشی از مصرف این داروها نسبت به داروهای مهارکننده پروتون پمپ، نسبتا کمتر است اما هنوز هم می‌توانند موجب مرگ زودهنگام شوند.

محققان می‌گویند، این داروها باید در مدت زمان بسیار محدودی و فقط ۱۴ روز مصرف شوند، تا افراد در خطر ابتلا به بیماری‌های مهلک و مرگ زودهنگام قرار نگیرند.

گفته می‌شود این داروها می‌توانند از طول تلومرها، که به شکل درپوشی در انتهای کروموزوم‌های بدن قرار گرفته‌‌اند و درست مانند سر پلاستیکی انتهای بند کفش هستند، کم کنند. وجود تلومر به عنوان سپر حفاظتی برای مراقبت از ژنوم سلول یوکاریوتی بسیار مهم است و کاهش زیاد طول تلومر، موجب از بین رفتن توانایی عملکرد این ساختار در انجام وظایف خود و در نهایت نابودی سلول می‌شود.

به گزارش طبنا، به دلیل اینکه داروهای سوزش معده، بدون نسخه پزشک، به وفور در دسترس هستند، از آنها بسیار استفاده می‌شود که خطرناک است و مصرف کننده را در معرض خطر مرگ زودهنگام قرار می‌دهد. بنابراین باید از این داروها در مدت زمان بسیار کمی استفاده کرد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of