Saturday 25 January 2020 | شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱
بازدید: 191

داروهای بیماران خاص به صورت سهمیه‌ای عرضه می‌شود

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر مهدی پیرصالحی با اشاره به اینکه وضعیت دارویی کشور در شرایط نسبتا مناسبی قرار دارد، گفت: در حال حاضر تعداد کمبودها به حدود ۲۲ قلم می‌رسد و وضعیت دارو در شرایط خوب قرار دارد.

وی با تاکید بر حمایت سازمان غذا و دارو از تولید داخل، عنوان کرد: از شهریور ماه امسال، به داروهای دارای مشابه تولید داخل مجوز واردات داده نشده است و این روند ادامه خواهد داشت.

معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: در حال حاضر، واردات دارو و تجهیزات با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی صورت می‌گیرد، بر همین اساس نگرانی‌هایی برای قاچاق معکوس این داروها وجود دارد که با تدابیر اندیشیده شده به منظور جلوگیری از سوء استفاده‌ها، داروهای بیماران خاص همچون فرآورده‌های پلاسمایی ماهانه و به صورت سهمیه ای و براساس بیماران به استان‌ها اختصاص می‌یابد.

وی خاطرنشان کرد: براساس برنامه سازمان در نظر نداریم که به هیچ داروخانه دولتی مجوز داده شود، البته منعی نیز برای فعالیت داروخانه‌های دولتی که از گذشته مجوز دارند، وجود ندارد. بنابراین پروانه جدیدی برای داروخانه‌های نهادهای دولتی صادر نمی‌کنیم چراکه معتقدیم این داروخانه‌ها امکان رقابت را از بخش خصوصی می‌گیرند.

پیرصالحی با بیان اینکه بیش از ۱۱ هزار داروخانه در کشور وجود دارد، تصریح کرد: بیش از ۵۰ درصد گردش دارو در داروخانه‌های دولتی صورت می‌گیرد، اگرچه داروخانه‌های دولتی بیشتر در حوزه داروهایی با حاشیه سود کمتر فعالیت دارند اما معتقدیم در صورت تقویت داروخانه‌های خصوصی، آنها نیز می‌توانند این خدمات را ارائه کنند.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت داروسازان در بیمارستان‌ها باعث کاهش هزینه‌ها و داروی مصرفی می‌شود، عنوان کرد: باید خدمات جدیدی برای داروسازان در بیمارستان‌ها تعریف کنیم، تا با مداخله صحیح آن‌ها ضمن کاستن از برخی هزینه‌ها و ارائه خدمات کیفی به بیماران، به جایگاه داروسازان نیز کمک کنیم.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه میزان گردش مالی دارویی کشور در سال حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان است، افزود: ۱۰ هزار میلیارد از این میزان، مجموع پرداختی بیمه‌ها و سازمان، ۱۰ هزار میلیارد آن پرداختی از جیب مردم و ۴ هزار میلیارد آن بلاتکلیف است و در صورتی که تعیین تکلیف نشوند، به صورت بدهی برای سال‌های بعد روی هم انباشته می‌شوند که باید برای آن چاره‌اندیشی کرد، البته در حال پیگیری این موضوع هستیم.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of