۰۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸

خیالپردازها باهوش‌ و مبتکر هستند

به گزارش طبنا ( خبرگزاری سلامت ) از دیلی‌میل، محققان موسسه فناوری جورجیا با مقایسه اسکن مغز داوطلبان شرکت کننده در تحقیقات، دریافتند خیالپردازها، مغزهای کارآمدتری داشته و هنگام انجام کار، بخشی از انرژی شناختی مغزشان را برای غرق شدن در افکار دیگر صرف می‌کنند.

این گروه تحقیقاتی امیدوارند که نتایج مطالعات شان روشن کند که آیا ذهن‌هایی که بیشتر اوقات در عالم خیال سرگردان می‌شوند، میتوانند روی یادگیری و توجه صاحبان خود، اثر منفی بگذارند؟

محققان مغز داوطلبان را هنگام استراحت اسکن کرده و متوجه شدند، آن نواحی از مغز به نام “شبکه حالت پیش فرض” هنگام استراحت و خیالپردازی و همچنین زمانی که فرد به تمرکز درونی نیاز دارد، فعال هستند.

با بررسی ۱۰۰ داوطلب مشخص شد که نواحی مربوط به ” شبکه حالت پیش فرض در مغز” برخی از این افراد هنگام استراحت با یکدیگر بیشتر در ارتباط هستند و هرگاه این بخش فعال‌تر باشد، کارآیی مغز بیشتر می‌شود. از این افراد هنگام استراحت ذهنی، آزمون‌های خلاقیت و هوشمندی- یا توانایی حل مشکل- گرفته بودند و از آنها پرسیده بودند، هنگام حل مسائل چقدر ذهن شان به سمت موضوعات دیگر پراکنده شده بود. نتایج نشان داد، افرادی که توانایی بیشتری در حل مسائل داشتند، ذهن شان بیشتر به موضوعات دیگر منحرف شده بوده است.

به گزارش طبنا، محققان معتقدند که در برخی موارد عدم توانایی کنترل ذهن و تمرکز روی یک موضوع، ناهنجاری محسوب نمی‌شود، بلکه سیستم پردازش اطلاعات این افراد به طور ناخودآگاه می‌تواند بخشی از ظرفیت مغز را به وظایفی دیگر، مانند پراکندگی ذهن، همزمان با انجام دادن کاری که در دست دارد، اختصاص دهد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of