Friday 17 January 2020 | جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳
بازدید: 481

خواب آشفته بازماندگان بلایای طبیعی

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از ساینس دیلی، محققان دانشگاه نیویورک در سال ۲۰۱۲، بازماندگان زلزله هائیتی در سال ۲۰۱۰ را بررسی کردند. ۹۴ درصد از این افراد پس از گذراندن این حادثه، دچار اختلال خواب شده بودند و محققان در بررسی‌های خود متوجه شدند که این اختلال در این افراد حتی پس از گذشت ۲ سال از واقعه همچنان ادامه داشت. ۴۲ درصد از این افراد، علایمی از اختلال استرسی پس از آسیب روانی و ۲۲ درصد از آنها، علایمی از افسردگی نشان می‌دادند.

در این بررسی مشخص شد که بین آشفتگی خواب و استرس در زمان فاجعه (مانند واکنش‌های احساسی که فرد درست پس از واقعه نشان می‌دهد) ارتباط مستقیمی وجود دارد و این آشفتگی در وضعیت ابتلا به اختلال استرسی پس از آسیب روانی و همچنین افسردگی ناشی از حادثه، همچنان ادامه دارد. به نظر می‌رسد که توانایی جان سالم بدر بردن از یک رویداد بد نمی‌تواند در برابر خواب آشفته، قدرتی داشته باشد.

این تحقیق، اولین نوع از تحقیق‌های همه‌گیرشناسی است که علت شیوع اختلال خواب در بازماندگان زلزله هائیتی را نشان می‌دهد.

محققان آمریکایی در این تحقیق، ۱۶۵ داوطلب بازمانده از زلزله هائیتی، با متوسط سن ۳۱ سال را بررسی کردند. ۵۲ درصد از این افراد، مرد بودند. این زلزله یکی از شدیدترین زلزله‌های تاریخ این کشور بود که بیش از ۲۰۰ هزار نفر را به کشتن داد و بیش از ۱ میلیون نفر را بی‌خانمان کرد.

نتایج بررسی این محققان نشان داد که باید مشکلات خواب بازماندگان از حوادث طبیعی را جدی گرفت. زیرا افرادی که حادثه بدی را از سر گذرانده‌اند، دچار مشکلات روحی و روانی می‌شوند و خواب آشفته در آنها شیوع پیدا می‌کند. متاسفانه، خواب یکی از مواردی است که پس از گذراندن یک رویداد فاجعه‌بار نادیده گرفته می‌شود. در حالی‌که خواب مناسب می‌تواند مهم‌ترین عامل برای درمان مشکلات روحی و حفظ سلامت جسمی در چنین موقعیت‌ها باشد.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند برای درمان مشکلات روحی بازماندگان حوادث، باید عامل خواب را جدی گرفت و اختلال‌های خواب را درمان کرد.

مترجم:‌ نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of