Friday 29 May 2020 | جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰
بازدید: 367

خداحافظی دیابتی‌ها با درد با تولید چسب زخم‌های سوزنی

به گزارش طبنا (خبرگزلری سلامت)، گروهی از پژوهشگران سوئدی با هدف کاستن از درد و رنج بیماران مبتلا به قند خون چسب زخم‌های جدیدی را تولید کرده‌اند که قادر به کنترل دائم قند خون هستند.

 این چسب زخم‌ها که در موسسه سلطنتی کی‌تیاچ استکهلم سوئد تولید شده‌اند، از روشی جدید و منحصر به فرد برای کنترل و بررسی میزان قند خون بهره می‌گیرند.

چسب زخم مذکور نیاز به استفاده از دستگاه‌های بررسی قند خون که سوزنی را به عمق انگشت فرو می‌کنند، از بین می‌برد. سوزن‌های دستگاه‌های عادی هفت میلی‌متر طول دارند و به علت عبور از شبکه عصبی انگشت دردی را به فرد تحمیل می‌کنند.

اما چسب زخم‌های جدید برای نمونه‌گیری تنها از یک سوزن ساده که طول آن یک پنجم سوزن‌های عادی است بهره می‌گیرند و لذا با شبکه عصبی زیر پوست درگیر نمی‌شوند.

از سوی دیگر سوزن دستگاه‌های عادی نمونه‌گیری قند خون از لایه چربی پوست برای این کار استفاده می‌کنند که دقت زیادی ندارد اما چسب زخم‌های جدید برای این کار از بافت زیر پوست که دقت بیشتری در زمینه نشان دادن میزان قند خون دارد، استفاده می‌کنند.

ریزسوزن‌های نصب شده روی این چسب زخم‌ها، از جنس سیلیکون هستند و به طور دائم در بافت بالایی پوست که حاوی مایعاتی در حال حرکت است، باقی می‌مانند و همین امر باعث کنترل لحظه به لحظه قند خون می‌شود و اطلاعات هر لحظه به فاصله حداکثر ده دقیقه قابل دریافت است.

روی سوزن‌های برچسب‌های مذکور که بارها و بارها قابل استفاده هستند، سه حسگر دارای الکترود نصب شده‌اند که کنترل قند خون را تسهیل می‌کنند. هنوز مشخص نیست این محصول چه زمانی روانه بازار می‌شود.(فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of