Friday 29 May 2020 | جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۲
بازدید: 462

خال‌ها ممکن است نشانه‌ای از سرطان باشند

دکتر زهره نیک بخت در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب اضافه کرد: خال‌ها بر اثر افزایش بیش از حد سلول‌های پوستی دارای رنگدانه ایجاد می‌شوند. خال‌ها چندین نوع بوده و می‌توانند در هر جایی از پوست بدن تشکیل شوند.

وی ادامه داد: خال‌ها ممکن است بعد از تولد در نوزاد ایجاد شوند یا اینکه در دوران کودکی یا اوایل نوجوانی بوجود آیند که در مورد اول آنها را مادرزادی و در مورد دوم آنها را اکتسابی می‌دانیم.

نیک بخت تصرح کرد: تغییراتی که در شکل، رنگ و اندازه خال‌ها ایجاد می‌شوند همیشه علامت سرطان نیستند و می‌تواند این تغییرات در هنگام بلوغ یا در دوران حاملگی بطور طبیعی ایجاد شود، اما با این حال این تغییرات باید همیشه توسط یک پزشک متخصص پوست بررسی و ارزیابی شود.

این فوق تخصص پوست و مو اظهارداشت: خال‌ها ممکن است صاف یا زبر، مودار یا بدون مو باشند. خال‌های دوران نوجوانی با زنگ قهوه‌ای روشن و به تعداد زیاد و اندازه کوچک در دست و صورت ایجاد می‌شوند.

وی ادامه داد: خال‌های مادرزادی نیز به دو نوع با قطر کمتر از سه سانتیمتر و بزرگتر از آن تقسیم می‌شوند که در مورد خال‌های کوچک می‌توان پس از بلوغ به برداشتن آنها اقدام کرد، اما در موارد بزرگتر توصیه می‌شود در دوران کودکی اقدام به برداشتن آنها کرد.

نیک بخت گفت: این خال‌ها گاهی اوقات در برخی خانواده‌ها بصورت ارثی ایجاد می‌شوند. هر نوع خالی ممکن است سرطانی شود، اما این نوع خال بیشتر از بقیه خال‌ها احتمال سرطانی شدن دارد.

این فوق تخصص پوست و مو افزود: خطر سرطانی شدن این خال‌ها در افرادی که دارای سابقه فامیلی ملانوم بدخیم هستند یا به میزان زیادی در معرض نور خورشید هستند، بیشتر است. یک نوع خالی هم به نام خال آبی وجود دارد که می‌تواند از عمق زیادی برخوردار بوده و در صورت نیاز به درمان باید بطور کامل و عمقی برداشته شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of