Sunday 7 June 2020 | یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۷
بازدید: 210

حمایت قانون از تحصیل کودک

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، محمد کاظمی درباره لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان اظهار کرد: کودکان و نوجوانان بیشتر در مخاطره آسیب‌های اجتماعی‌اند. از مدت‌ها قبل این بحث مطرح بود که قانونی جامع داشته باشیم تا از این قشر حمایت کند.

وی افزود: قوه قضائیه لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را ارائه داد و به مجلس نهم تقدیم کرد. این لایحه در مجلس دهم در کمیسیون قضایی مورد بحث قرار گرفت و کمیته‌های مختلفی روی مواد این لایحه کار کردند. این لایحه تصویب شده و برای بهره‌کشی، خرید و فروش اطفال، سوء استفاده از نوجوان برای خرید و قاچاق مواد و هرزه‌نگاری مجازات‌ سختی پیش‌بینی شده است.

کاظمی‌ درباره مجازات محرومیت از تحصیل از سوی خانواده بیان کرد: اگر والدینی فرزندشان را به مدرسه نفرستد و یا گواهی تولد ثبت نشود، بهزیستی و نیروی انتظامی‌ مراتب را به قوه قضائیه اطلاع می‌دهند. یک دفتر حمایت از اطفال در دادگستری‌ها در قانون دیده شده تا وضعیت مخاطره امیز کودکان را کنترل کنند. بر این اساس شعبات ویژه پیگیری می‌کنند و زمینه ادامه تحصیل کودک را فراهم می‌کنند.

این نماینده مجلس، ادامه داد: حتی اگر آموزش و پرورش نیز مطلع شود کودکی از تحصیل محروم شده به ماگزارش دهد بررسی می‌کنیم.

وی افزود: اگر مدرسه‌ای دریابد والدین مانع حضور کودک شده باید به دفتر حمایت اطلاع دهند. البته این قانون به‌تازگی تصویب شده و به‌تدریج دفاتر تشکیل و توسعه می‌یابند. اکنون این قانون لازم‌الاجراست. (مهر)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of