حدود ۶۰۰۰ پزشک در شهرهای محروم ارائه‌خدمت می‌دهند

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از وبدا، دکتر حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دکتر درخشان، معاون درمان سازمان تامین اجتماعی شب گذشته در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما به بررسی کیفیت خدمات در بیمارستان‌های دولتی پرداختند.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی در ابتدا با اشاره به اینکه طی نظرسنجی‌های به عمل آمده ۸۵ درصد مردم از طرح تحول سلامت رضایت داشتند، گفت: نشریه انگلیسی گاردین دو هفته پیش تعجب کرده بود که چرا  دکتر روحانی در موقع انتخابات ریاست جمهوری کمپین انتخاباتی خود را بر طرح تحول سلامت نگذاشته و بر روی برجام متمرکز شده است.

وی با بیان اینکه در ابتدای سال ۹۵، ۱.۵۵ تخت به ازای هر ۱۰ هزار نفر داشتیم، افزود: در سال ۹۵، ۸۲۰ میلیون بار جمعیت ۷۹ میلیون و ۷۰۰ هزار ایرانی به سیستم بهداشت و درمان مراجعه کردند و حدود ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار مورد بستری داشتیم.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه طبق استانداردهای روز دنیا مردم ما از خدمات پزشکی کم بهره‌برداری می‌کنند، عنوان کرد: تخت‌های ما نسبت به کشورهای مشابه حدود یک سوم تخت‌های مورد نیاز است.

حریرچی با بیان اینکه به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۴.۸ نفر متخصص داریم که کف مقبول آن ۱۵ نفر است، بیان کرد: در دهه ۶۰ در کشور شاهد حضور پزشکان هندی، بنگلادشی بودیم.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه پزشک خانواده از سال ۸۴ در روستاها اجرایی شد، گفت: ۹۵ درصد بیماران زیر ۶ ساعت در اورژانس تعیین تکلیف می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه در سال۹۳  و ۹۴ هموطنان ما ۲.۲۵ بار به پزشک عمومی و خانواده مراجعه کردند، اظهار کرد: باید زیرساخت‌های لازم را برای استقرار نظام‌ارجاع مانند بستر الکترونیک و کلینیک را ایجاد کنیم لذا در طول چند‌سالی که از طرح تحول می‌گذرد، ۶۵۸ کلینیک ویژه در ۳۸۵ شهر کشور راه‌اندازی کرده‌ایم.

حریرچی اضافه کرد: ۴ هزار و ۲۴۹ مطب جدید در ۲۲۴ کلینیک ویژه ساخته شده است. همچنین در ۱۲۸ شهر منطقه محروم از طریق استیجاری ۲ هزار و۴۳۰ مطب با تعرفه‌دولتی تاسیس شد.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه حداقل تعداد تخت‌ها باید به حدود ۲.۶ تخت به ازای ۱۰ هزار نفر برسد، افزود: افراد فقیر و کم بضاعت در این چهار سال و در بخش دولتی ۲۶ میلیون بار بستری شده‌اند.

ضرورت خدمت‌رسانی در شان مردم

حریرچی افزود: علی‌رغم آمار بسیار بالا از سرویس‌دهی به بیماران به هیچ‌وجه از خدماتی که به مردم ارائه می‌شود راضی نیستیم، زیرا با خدمات‌رسانی مناسب در شان مردم بزرگ ایران هنوز فاصله داریم.

وی گفت: ۷۷.۴  درصد موارد بستری در سه سال اخیر در بیمارستان‌های دولتی بوده است همچنین وزارت‌بهداشت با کمبود نیروی متخصص روبرو است زیرا فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ما تنها دو سال در خدمت این وزارت در قالب طرح اجباری هستند.

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به پراکندگی رشته‌های تخصصی در سطح کشور افزود: ۴۳ درصد رشته‌های تخصصی ما در تهران هستند و حدود ۶۰ درصد آنها در تهران و پنج کلان‌شهر دیگر کشور حضور دارند.

حریرچی ادامه داد: باید امکانات زندگی در شهرهای‌محروم را فراهم کنیم . تشویق پزشکان به مهاجرت به مناطق محروم با محرومیت‌زدایی و ایجاد شرایط زیست مناسب می‌تواند راهکار مناسبی برای حضور پزشکان در این مناطق باشد.

وی تصریح کرد: ما حدود ۵۹۰۰ متخصص در حال فعالیت در مناطق محروم داریم. بیماران فکر می‌کنند که با مراجعه به کلانشهرها بهتر درمان می‌شوند اما باید بدانند که در شهرستان‌های کوچک با تاسیس کلینیک‌های تخصصی می‌توانند با کیفیت بالا درمان شوند.

معاون کل وزیر بهداشت افزود: یک سوم بیماران روستایی از نظام‌مراجعات استفاده نمی‌کنند. در بیمارستان‌های دولتی ۱۰۰ درصد ارجاع‌هایی که به تشخیص پزشک معالج باشد با مسئولیت بیمارستان صورت می‌گیرد.

حریرچی خاطرنشان کرد: امروز ۸۴ درصد بستری‌ها در بیمارستان‌های دولتی صورت می‌گیرد و من از هنوطنان عزیز خواهش می‌کنم که اگر استطاعت مالی دارند به بیمارستان‌های‌خصوصی مراجعه کنند و در غیر این صورت به بیمارستان‌های دولتی مراجعه کنند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of