Tuesday 18 February 2020 | سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴
بازدید: 263

جمعیت در سال‌های آتی سیر نزولی خواهد داشت

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، این روزها بین افکار عمومی‌جامعه نظرات و دیدگاه‌های متفاوتی در خصوص «جمعیت» و سیاست‌های آن مطرح می‌شود. با توجه به نگرانی مقام معظم رهبری در خصوص کاهش نرخ جمعیت، به موضوعاتی نظیر افزایش نرخ جمعیت، باید به برنامه‌ریزی برای رشد این مهم و برداشته شدن موانع احتمالی آن بیش از پیش توجه کرد.

از سوی دیگر اساتید حوزه جمعیت‌شناسی در کشور علاوه بر این موضوعات، نسبت به اجرای دقیق سیاست‌های ابلاغی رهبر انقلاب مرتبط با جمعیت‌ تأکید دارند. سیاست‌هایی که اگر به درستی و به صورت دقیق در مسیر اجرایی خود قرار گیرند، می‌توانند بسیاری از موانع و چالش‌های این روزها در حوزه جمعیت را هموار کنند.

صالح قاسمی‌جمعیت‌پژوه، چندی پیش از آغاز این سیر کاهشی جمعیت بر اساس تعداد تولدهای ثبت شده خبر داده بود.

وی با بیان اینکه بر اساس این دو مبنا (تعداد تولدهای ثبت شده و مطالعات آینده پژوهی) جمعیت در سال‌های آتی سیر نزولی خواهد داشت، عنوان کرد: پیش‌بینی جمعیت شناسان این بود که سیر کاهش تولدها از سال ۱۳۹۶ آغاز شود اما آمارها نشان می‌دهد که این سیر کاهش دو سال زودتر یعنی از سال ۱۳۹۴ به بعد آغاز شده است.

قاسمی‌با اشاره به این که در سال ۱۳۹۴، یک میلیون و پانصد و هفت هزار و دویست و نوزده تولد ثبت شده است، اعلام کرد: این تعداد تولدها در سال ۱۳۹۵ به یک میلیون و ۵۲۸ هزار و ۵۳ تولد کاهش یافته و در سال ۱۳۹۶ میزان تولدها به یک میلیون و ۴۷۸هزار و ۹۰۸ نفر نزول کرده است.

برای واکاوی بیشتر شرایط جمعیتی کشور و برنامه‌های وزارت بهداشت برای حمایت از جمعیت سالمندی طی سال‌های اخیر با سیدحامد برکاتی، مدیر کل دفتر سلامت جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت به گفت‌وگو نشستیم.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: عواملی از جمله تولد، مرگ و میر و مهاجرت به داخل و خارج از کشور می‌توانند بر میزان جمعیت اثر بگذارند. در سال‌های اخیر مهاجرت به داخل کشور از مهاجرت کردن به خارج، در کشور ما پیشی گرفته که این موضوع باعث ناهمگنی در جمعیت می‌شود.

وی ادامه داد: متخصصان و کارشناسان تربیت شده در کشور ما به کشورهای خارجی صادر می‌شوند و نیروی کار فیزیکی به کشور وارد می‌شود که این موضوع اثرات مطلوبی برای آینده جمعیتی کشور نخواهد داشت.

برکاتی گفت: توجه داشته باشیم، مرگ و میر معمولا در بازه‌های زمانی نوزادی،‌کودکی، نوجوانی، جوانی، میانسالی و سالمندی رخ می‌دهد و هرچه مرگ و میر در سنین پایین‌تر رخ دهد تأثیر منفی‌ آن بر رشد جمعیت بیشتر خواهد بود.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت تاکید کرد: علی رغم رشد بالای جمعیت در دهه ۶۰، از هر هزار تولد، حدود ۱۵۰ نفر جان خود را به دلیل بیماری‌های مختلف از دست می‌دادند که این آمار در کودکان یک ساله به ۱۱۰ نفر می‌رسید. اما توجه داشته باشید که در سال‌های گذشته با توجه به برنامه‌ریزی‌های خوبی که در زمینه سلامت نوزدان صورت گرفت، امید به زندگی در کشور ما افزایش قابل چشمگیری داشته و درحال حاضر سن امید به زندگی به ۸۰ سال رسیده است که امیدواریم تا سال ۱۴۰۴ سن امید به زندگی به ۸۸ سال برسد.(فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of