Monday 27 January 2020 | دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۲
بازدید: 531

جلوآمدگی فک عارضه‌ای که باید درمان شود

دکتر ارغوان تنکابنی در گفت‌وگو با طبا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: تغییرات و بیرون زدگی فک در افراد به ۲ دلیل ممکن است ایجاد شود که یکی از این دو حالت دوران تکامل اسکلتی است که استخوان‌ها در حال رشد هستند. از طرف دیگر رشد دندان‌های بزرگ، مکیدن انگشت و مکیدن پستانک هم در این دوران می‌تواند تشدید کننده این عارضه باشد.

وی اضافه کرد: این عارضه در دوران کودکی و زمان رشد دندان‌ها نیز ممکن است اتفاق بیفتد چون بچه‌ها خیلی با فک و دندان‌های در حال رشد خود بازی می‌کنند و چون در دوران تکامل اسکلتی است به شدت در بروز این عارضه می‌تواند موثر باشد.

تنکابنی با اشاره به ضرورت درمان این عارضه ادامه داد: درمان جلوآمدگی فک در دوران کودکی که کودک در حال رشد اسکلتی است بسیار آسان تر است و می‌تواند با ارتودنسی ثابت یا متحرک این مشکل را برطرف کرد.

این متخصص بیماری‌های دهان، فک و صورت گفت: درمان این عارضه در افراد بالغ به دلیل ثبت شدن استخوان‌ها بسیار سخت تر و گاهی نیازمند جراحی است.

وی با اشاره به عوارض بیرون زدگی فک اظهارداشت: وجود این عارضه باعث می‌شود تا دندان‌ها بیرون تر از خط فک قرار بگیرد و این حالت می‌تواند باعث آسیب به دندان‌ها شود.

تنکابنی ادامه داد: در بزرگسالان این اتفاق می‌تواند باعث آسیب به دندان‌ها به ویژه دندان‌های فک بالا شود و چون دندان‌ها روی هم قرار نمی‌گیرند دهان به خوبی بسته نمی‌شود و به همین دلیل دهان دچار خشکی شده و به لثه‌ها و لوزه‌ها آسیب می‌رسد. ضمن اینکه تنفس افراد دچار مشکل خواهد شد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of