Thursday 14 November 2019 | پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳
بازدید: 137

تکنولوژی به کمک کشف مواد مخدر آمد

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، جابجایی و خروج مواد مخدر از کشورها همواره از موضوعات دغدغه‌ساز به شمار می‌رود، در کشورهای خارجی از حسگرهایی برای شناسایی و تشخیص مواد مخدر استفاده می‌شود. در ایران هم با تلاش محققان در یک استارتاپ، حسگر بیولوژیکی برای تشخیص مواد مخدر جامد و مایع تولید شد.

قابلیت انعطاف‌پذیری از یک ماده مخدر به ماده دیگر همچنین تشخیص مورفین با حساسیت بالا از مزیت‌های این حسگر است و برای مخدرهایی همچون کدئین و سایر مخدرهای صنعتی و سنتی هم کاربرد تشخیصی دارد، این حسگر علاوه بر این می‌تواند مواد مخدری که به شکل گاز یا جامد باشد تشخیص دهد. پایه کار آن نیز بر اساس نانو ذرات اپتیکی است که از خاصیت بالای این ذرات با تغییر و ایجاد نوآوری برای تشخیص مواد استفاده می‌شود.

به گفته عالم عابدینی یکی از بنیانگذاران این استارتاپ، این حسگر بیولوژیکی برای نخستین بار در مقیاس آزمایشگاهی تولید و تمام تست‌های کاربردی آن نیز با موفقیت انجام شده است.

عابدینی عنوان کرد: می‌توان از این حسگر در مکان‌هایی همچون آزمایشگاه، فرودگاه، زندان و گمرک و تمام مکان‌هایی که امکان ورود و خروج مواد مخدر در آن وجود دارد، استفاده کرد. البته با این حسگر مواد جامد آغشته به مواد مخدر نیز تشخیص داده می‌شود، در مواردی شاهد بودیم که برای خروج مواد مخدر از کشور، فرش یا هر وسیله جامدی دیگر را به این مواد آغشته کردند تا بعد از خروج آن را بازیابی کنند اما با این حسگر می‌توان آن را تشخیص داد.

عابدینی همچنین جذب سرمایه‌گذار را مرحله‌ای برای تجاری‌سازی این محصول دانست و گفت: برای آشنایی در روش‌های جذب سرمایه‌گذار در دوره‌های پیش‌شتابدهی مرکز فناوری همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شرکت کردیم. حضور در این دوره‌ها آگاهی استارتاپ‌ها را برای جذب سرمایه‌گذار و توسعه بازار محصول افزایش می‌دهد.(ایرنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of