Thursday 2 April 2020 | پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱
بازدید: 235

تولید ۹۹ درصد دارو در داخل کشور/ خبرگزاری سلامت بازگو کننده سلامت کشور است

محمد حسین قربانی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزای سلامت با اشاره به دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب اسلامی در حوزه بهداشت و درمان گفت: بنده خوشحال هستم یکی از رسانه‌هایی که می‌تواند حوزه سلامت را برای مردم بازگو کند، همین خبرگزاری سلامت است و از خبرنگاران این خبرگزاری تشکر می‌کنم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهار کرد: بنده فکر می‌کنم یکی از عرصه‌هایی که به نحو شایسته بعد از انقلاب اسلامی رشده داشته،  حوزه سلامت بوده که رشد چشمگیر داشته است. امروز تعداد دانشجویان رشته‌های پزشکی ما شاید نسبت به این بازه زمانی ۴۰ ساله در هیچ کجای دنیا مسبوق به سابقه نیست. افزایش دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست.

قربانی افزود: فقط امروز در کشور ۶۱ دانشکده پزشکی داریم. با قاطعیت می‌توانیم اعلام کنیم که فلج اطفال را در کشور ریشه‌کن کرده‌ایم. شاید در کشورهای توسعه یافته نیز گاهی گزارش‌های کمتر از یک درصد می‌بینیم ولی خدا را شکر در ایران چنین موردی دیگر وجود ندارد. مرگ و میر نوزادان و مادران باردار را به کمتر از دو درصد رسانده‌ایم. ۱۲۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور افزایش پیدا کرده است. بالغ بر حدود ۱۲ میلیون نفر طی این چهار سال اجرای طرح تحول سلامت دارای بیمه پایه سلامت شده‌اند.

وی تصریح کرد: منابعی که برای طرح تحول سلامت و پیشرفت سلامت گذاشته‌ایم نسبت به همه عرصه‌ها چشمگیرتر بوده است و امروز می‌توانیم با قاطعیت اعلام کنیم بالغ بر ۷۵ هزار میلیارد اعتبار برای امر بهداشت و درمان کشور تخصیص داده شده است، در کنار این حدود ۳۳ میلیارد برای کالاها و داروهای مورد نیاز است. امروز با افتخار اعلام می‌کنیم ۹۹ درصد داروی مورد نیاز کشور ما با همت نخبگان و بخش خصوصی در داخل کشور تولید می‌شود. امروز با افتخار می‌توانیم اعلام کنیم که توزیع عادلانه نیروی انسانی متخصص را در اقصی نقاط استان‌های دور افتاده داریم. قبلا برای گرفتن یک خدمت تخصصی الزاما باید به تهران مراجعه می‌کردند چراکه بسیاری از مراکز استان‌ها محروم بودند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان کشور گفت: این موارد حداقل‌های دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه سلامت است. فکر می‌کنم پیشتاز خدمت در عرصه‌های دیگر هستیم. با توجه به شعار مقام معظم رهبری در رابطه با اقتصاد مقاومتی، ما تقریبا در زمینه اقتصاد مقاومتی هم پیشتاز بوده‌ایم. توجه به نیروهای نیروی‌های متخصص داخل شده است و در تولید دارو نیز موفق بوده‌ایم.

قربانی خاطر نشان کرد: اینها از افتخارات حوزه سلامت است و به عنوان یک عضو کوچک در مجلس که افتخار نمایندگی در دو دوره مجلس را آن هم در کمیسیون بهداشت و درمان داشته‌ام، خوشحال هستم و باید به همه دوستان در عرصه بهداشت و درمان خدا قوت بگویم و هنوز به پیمودن راه‌های مطلوب مسیرهای زیادی داریم که باید با تلاش و کوشش و همت بالا این نقاط ضعف را برطرف کنیم.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of