Tuesday 18 February 2020 | سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۹
بازدید: 946

توصیه‌های برای پیشگیری از شکست عاطفی

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، از جنبه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و روان‌شناسی و … می‌توان به پدیده شکست عاطفی نگاه کرد.  به عنوان مثال کنار گذاشتن قید و بند‌های سنتی، گسترش روابط بدون هدف پیش از ازدواج، کم شدن نظارت خانواده‌ها و گسترش وسایل ارتباط جمعی است که همه این موارد، گسترش روابط را توجیه می‌کنند و نه گسترش شکست‌های عاطفی اما آنچه که حائز اهمیت است این است که نباید به شکست عاطفی نگاهی عادی داشته باشیم.

عواملی که در گذشته فرد وجود دارد همچون برآورده نشدن نیاز به امنیت، محبت، احساس کفایت، آزادی و ارزشمندی سبب می‌شود تا فرد در بزرگسالی رابطه‌های بی‌سرانجام داشته باشد و عوامل مهم دیگری که فرد را مستعد شکست عاطفی می‌کند عبارتند از بی‌مهارتی در پیشبرد رابطه، سرمایه‌گذاری عاطفی بیش از حد، نا‌توانی در شناختن انگیزه‌های فردی که با او وارد رابطه شده‌ایم و … ما را مستعد شکست عاطفی می‌کند.

عوامل عمومی خطر در رابطه را بشناسید

*رفتار مرموزانه و پنهان کاری

*رابطه بدون زمان

*رابطه با فردی که به تعهد و زندگی مشترک تمایلی ندارد

* فردی که هنوز رابطه قبلی خود را به پایان نرسانده است

* رابطه با فردی که قبل از ایجاد اعتماد کامل بین دو طرف تمایل به رابطه جنسی دارد

* فردی که در کودکی نیاز به محبتش برآورده نشده است در بزرگسالی بیش از حد مشتاق رابطه‌های بی سرانجام می‌شود.

پیشنهادهایی برای بهبود شکست عاطفی

اگر فرد در زمان بحران و اوایل شکست عاطفی و شانه‌های افسردگی، اضطراب و روان‌پریشی داشته باشد به نحوی که تکلیف‌های تحصیلی، شغلی یا اجتماعی‌اش را انجام ندهد در این موارد علاوه بر مراجعه به روان‌شناس، مراجعه به روان‌پزشک و دارو درمانی نیز بنابر تشخیص پزشک ضروری است.

زمانی که فرد دچار شکست عاطفی آرام شد می‌تواند دنبال ریشه‌های آسیب‌پذیری خودش باشد که با کمک یک متخصص روانشناس می‌تواند به این بینش برسد.

و گام سوم تغییر است. به این معنا که به اندازه سرمایه‌گذاری عاطفی کنیم. یعنی در میزان محبت و ابراز علاقه بیش از حد نباشد ضمن اینکه تمام فعالیت‌های زندگی را به بودن با طرف مقابل محدود نکنیم. اگر قبل از رابطه، تنهایی یا با دوستان خرید می‌رفتیم در زمان رابطه هم گاهی به تنهایی به خرید رویم و گام چهارم مهارت جرات‌مندی است. یعنی مهارت داشته باشیم با آنچه که مغایر با دیدگاه، اعتقادات و اهداف ما است نه بگوییم.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of