Tuesday 19 November 2019 | سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۵
بازدید: 488

توزیع بسته‌های غذایی میان محرومان سیستان و بلوچستان

به گزارش خبرنگار طبنا(خبرگزاری سلامت)، محمود محمدی نسب در نشست خبری درباره اجرای طرح نذرآب اظهارکرد: بروز خشکسالی در استان سیستان و بلوچستان باعث شد که ما به صورت داوطلبانه اقداماتی را در جهت رفع مشکلات مردم این منطقه انجام دهیم.

محمدی نسب با اشاره به توزیع ۱۲۷۱ تانکر در ۵۲۱ روستای استان سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود: جمعیت هلال احمر برای اجرای پویش «نذر آب» تاکنون ۵ میلیارد تومان هزینه کرده است.

دبیر کل جمعیت هلال احمر ادامه داد: منظور ما از طرح نذر آب کمک‌های مالی است زیرا بطری‌ها و یا ظرف‌های آب توزیع نمی‌کنیم و با این کمک‌ها این شبکه می‌تواند راه بیفتد و سرپا نگهداشته شود.

وی افزود: استقرار تیم‌های درمانی داوطلب در ۱۹ شهرستان استان سیستان و بلوچستان صورت گرفته و خدماتی که ما برای مردم این مناطق در جهت تامین دارو و نیازهای پزشکی انجام داده‌ایم رقمی در حدود ۴ میلیارد تومان بوده است.

وی با اشاره به توزیع ۵۰ هزار بسته غذایی در بین خانوارهای  سیستان و بلوچستان یادآور شد: هر یک از این بسته‌های غذایی به ارزش ۴۰۰ هزار تومان و برای یک ماه خانوار کفایت می‌کند.

محمدی نسب اعتبار تخصیص یافته برای بسته های غذایی را ۲۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: در مجموع جمعیت هلال احمر ۲۹ میلیارد تومان برای مردم سیستان و بلوچستان در این سه حوزه هزینه کرده است.

دبیر کل جمعیت هلال احمر درباره وضعیت تیم‌های درمانی هلال احمر در مدینه و مکه گفت: جمعیت هلال احمر در شهرهای مدینه و مکه ۴ درمانگاه و یک بیمارستان دارد که در صورت نیاز زائران به اقدامات درمانی به این مراکز ارجاع داده می شوند.

وی افزود: امسال تیم های درمانی جمعیت هلال احمر شامل پزشکان، پرستاران و پیراپزشکان در حدود ۲۰۰ نفر هستند که این افراد در درمانگاه‌ها و مراکز درمانی هلال احمر مشغول خدمات رسانی به زائران ایرانی هستند.

وی در مورد امداد ساحلی و حضور امدادگران جمعیت در سواحل نیز گفت: در استان‌های شمالی کشور متولی ساماندهی سواحل خود شهرداری‌ها هستند و آنجا کاری که انجام می‌دهیم در دو بخش است. یکی اینکه در بعضی از استان‌ها مانند مازندران شهرداری‌ها سراغ جمعیت هلال احمر آمدند و تفاهم‌نامه‌ای امضاء شده و به نیابت شهرداری‌ها کار ایمن سازی را انجام می‌دهند.

دبیر کل جمعیت هلال احمر ادامه داد: بخش‌های دیگری هم وجود دارد که بیشتر شامل مناطق بیرون شهرهاست که در آن نقاط هم امدادگران حضور دارند و در استان‌های جنوبی نیز چندین مرکز امداد دریایی داریم که به همین صورت فعالیت می‌کنند و متولی کار شهرداری‌ها هستند که در بعضی از بخش‌ها در بعضی از شهرها به آنها کمک می‌کنیم و در بعضی از مناطق نیز مستقیما خودشان ورود می‌کنند.

محمدی نسب با اشاره به اینکه هلال احمر در مورد ریزگردها ورود مستقیم ندارد، گفت: زمانی که اوضاع حاد می‌شود کارهای مختصری از جمله توزیع ماسک میان مردم انجام می‌شود که در مجموع این مطالب دغدغه مستقیم ما است ولی ورود مستقیم نداریم.

وی در مورد اقدامات جمعیت هلال احمر در حج امسال نیز گفت: در مکه و مدینه پزشکان در درمانگاه‌ها و بیمارستان خدمات لازم را به زائران ارائه می‌دهند و اگر نیاز به خدمات جراحی باشد به بیمارستان ارجاع می‌شود. در ایام تشریق در مناسک حج نیز مراکز درمانی ما مستقر هستند و به هموطنان ارائه خدمت می‌کنند. همچنین امسال تیم درمانی ما متشکل از ۲۰۰ نفر است که خدمات درمانی را ارائه می‌کند.

دبیرکل جمعیت هلال احمر عنوان کرد: تا ۴۸ ساعت گذشته ۸۰۰۰ ویزیت تخصصی در مکه انجام شده است و مجموعا در این مدت ۲۵ هزار و ۶۰۰ خدمات ارائه شده است و ۹ نفر نیز به بیمارستان‌های سعودی ارجاع داده شده است. که متاسفانه یک نفر از زائران نیز فوت کرده است.

وی با بیان اینکه برای نذر آب چند روش برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی وجود دارد، گفت: یکی از آنها شماره حساب جمعیت به شماره ۶۶۶۶۶ است. همچنین با ارسال عدد ۴ به سامانه ۲۰۹۹۹۹۹ می‌توانند روزانه تا هر زمانی که خواستند ۵۰۰ تومان به کمپین کمک کنند. همچنین کد USSD برای این کار در نظر گرفته شده است که در آینده در این زمینه اطلاع رسانی بیشتری خواهد شد.

دبیرکل جمعیت هلال احمر ادامه داد: در راستای طرح نذر آب مخازن آب را در ۵۲۱ روستا نصب کرده‌ایم که این مخازن با آب شرب مناسب پر می‌شود تا بعد از آن مردم بتوانند با گالن‌ها و یا ظرف‌ها آب را برای مصرف به خانه ببرند.

محمدی نصب با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر علاوه بر انجام این فعالیت‌ها باید مطالبه گری را هم لحاظ کند، گفت: این مطالبه گری یکی از وظایف ذاتی هلال احمر است و طبق اسناد بالادستی نهضت صلیب سرخ و هلال احمر یکی از وظایف ما این است که کنار محرومان قرار بگیریم و صدای آنها باشیم و در این کمپین بر نقش مطالبه گری خود تاکید زیادی داریم.

وی اضافه کرد: ما به سراغ شبکه آب و فاضلاب، شبکه بهداشت و استاندار سیستان و بلوچستان رفتیم که الحق تا کنون همکاری بسیار خوبی داشتند اما با این حال در اجرا و تداوم کار و نقش مطالبه گری خود پافشاری داریم و کار آبرسانی به روستاها به عهده سازمان آب و فاضلاب است و این مطالبه‌ای است که ما از این سازمان داریم.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of