Sunday 23 February 2020 | یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۲
بازدید: 404

تماشای روزانه ۴ ساعت تلویزیون احتمال سرطان روده در مردها را افزایش می‌دهد

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی میل، محققان، وضعیت سلامتی ۵۰۰ هزار بریتانیایی را به مدت ۶ سال ردیابی کردند و ارتباط مهمی بین یکجانشینی و نداشتن تحرک و خطر ابتلا به سرطان روده پیدا کردند. آنها می‌گویند، مردهایی که روزانه بیش از ۴ ساعت در برابر تلویزیون می‌نشینند، ۳۵ درصد بیشتر احتمال دارد گرفتار سرطان روده شوند. این خطر در مورد زن‌ها، فقط ۱۱ درصد است اما وقتی تعداد زن‌های مبتلا را بررسی کردند، از نظر آماری چندان مهم نبود.

البته محققان بین زمان قرار گرفتن در برابر صفحه نمایش تلویزیون و یا رایانه و ابتلا به سرطان روده، ارتباط خاصی مشاهده نکردند. محققان حدس می‌زنند، مردها وقتی جلوی تلویزیون می نشینند بیش از زن ها احتمال دارد سیگار کشیده، غذاها و نوشیدنی‌های مضر مصرف کنند.

بنابر نتایج این بررسی، مشخص شد که از میان ۵۰۰ هزار نفر مورد ردیابی از نظر سلامتی، ۲۳۹۱ نفر به سرطان روده مبتلا شده اند. محققان براین باورند که مصرف سیگار و خوراکی‌های مضر هنگام تماشای تلویزیون بیشتر شده و این موارد خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می‌دهند. در ضمن یکجا نشینی نیز باعث افزایش وزن و چربی بیشتر در بدن می‌شود و این چربی روی سطح هورمون‌های خون و دیگر مواد شیمیایی که موجب رشد سلول‌هایمان می شوند، موثر هستند و احتمال ابتلا به سرطان روده را بالا می‌برند. سرطان روده در انگستان، سومین سرطان رایج میان مردهاست.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند، مصرف خوراکی های سالم و سرشار از میوه و سبزی، دوری از نوشیدنی‌های الکلی و داشتن فعالیت های فیزیکی کافی، می تواند از خطر ابتلا به سرطان روده تا حد معناداری بکاهد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of