Monday 27 January 2020 | دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۱
بازدید: 627

تلاش بهزیستی برای تدوین زبان اشاره واحد برای ناشنوایان

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، رضا غلامی سلطان مرادی اشاره به تشکیل کمیته تدوین زبان اشاره در سازمان بهزیستی کشورافزود: اعضای این کمیته مشخص شده و یک جلسه هم برگزار کنند و مقرر شده تا کمیته فنی برای تدوین زبان اشاره به ما معرفی شود که هنوز معرفی نشده است .

وی ادامه داد: برای تدوین زبان اشاره درباره زبان اشاره قدیم و زبان اشاره ملی بحث خواهد شد و بعد با مراجع ذی‌ربط در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز رایزنی می‌شود. ممکن است به فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز ارتباط پیدا کنیم.

مسئول کارگروه ناشنوایان سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: می‌خواهیم درباره زبان اشاره مورد تاکید ناشنوایان به گونه‌ای عمل کنیم که زبان اشاره ، ابداع یک فرد نباشد بلکه زیرنظر کمیته فنی باشد بطورمثال کلمه دانشگاه را هر ناشنوا به یک زبان اشاره، نمایش می‌دهد بنابراین باید کمیته‌ای وجود داشته باشد که در مقام مرجع ، بتوان به آن اتکا کرد.

غلامی سلطان مرادی خاطرنشان کرد: ناشنوایان در نمایش برخی کلمات به زبان اشاره، اتفاق‌نظر ندارند و اختلافاتی در این زمینه دارند که باید در کمیته فنی زبان اشاره بررسی شود و این زبان اشاره مرجع به صدا و سیما نیز اعلام خواهد شد.

وی تصریح کرد: کلماتی که به زبان اشاره، برگردان می‌شوند نباید به گونه‌ای باشند که ریشه در رژیم گذشته داشته باشند بطورمثال کلماتی مانند وزیر یا دانشگاه اکنون به دو شکل به زبان اشاره برگردان می‌شود.

بر اساس این گزارش زبان اشاره ، سیستم قراردادی خاص منظم و پیشرفته زبانی است که برای انتقال معنا به جای الگوهای صوتی یا نوشتاری در زبان از الگوهای علایم دیداری (ترکیب همزمان شکل، جهت و حرکت دستان، بازوها یا بدن و حالات صورت برای بیان سلیس افکار گوینده) در یک کلمه اشاره استفاده می‌کند.

هم اکنون ۱۷۰ هزار ناشنوای شدید یا مطلق تحت حمایت بهزیستی قرار دارند.(ایرنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of