۲۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۱

تغذیه و ورزش از عوامل تاثیرگذار در قدرت باروری می‌باشند

کلیه متخصصان در حوزه باروری به نقش تغذیه و ورزش به عنوان عوامل محیطی تاثیر گذار در قدرت باروری و سلامت باروری اذعان دارند.

 

به گزارش خبرگزاری سلامت، دکتر گیاهی، متخصص تغذیه و مسؤل پانل تغذیه و ورزش کنگره بین المللی تولید مثل با اشاره به این‌که کلیه متخصصان در حوزه باروری به نقش تغذیه و ورزش به عنوان عوامل محیطی تاثیر گذار در قدرت باروری و سلامت باروری اذعان دارند، تاکید کرد: در حال حاضر مداخلات مطلوب در سطح کلینیکال و در سطح جامعه در این زمینه انجام نمی‌شود.

در پانل “تغذیه و ورزش در تولیدمثل” به موضوعاتی از جمله اثرات transgenerational تغذیه بر باروری و برنامه ریزی جنینی، الگوهای رفتاری غذایی تغییر پذیر مؤثر بر باروری از منظر سلولی و کلینیکال، مداخله موثر تغذیه برای اصلاح مسیرهای متابولیکی موثر بر باروری زنان، اثرات کلینیکال و مداخلات تغذیه در پاسخ های درمان ناباروری پرداخته خواهد شد.

دکتر گیاهی گفت: محور اصلی این پانل اثرات کوتاه مدت و بین نسلی  مداخلات تغذیه و ورزش از منظر شواهد سلولی، اپی ژنتیک، کلینیکال بر مسیرهای متابولیکی موثر در باروری  و تاثیر آن در سلامت باروری نسل آینده است. همچنین هدف از ارائه پانل”تغذیه و ورزش در تولیدمثل”  این است که بتوان خدمات تخصصی را در سطح کلینیک به منظور کمک به درمان و مداخلات مورد نیاز در سطح جامعه با رویکرد پیشگیرانه  اجرا نمود.

مسؤل پانل “تغذیه و ورزش در تولیدمثل” افزود : برنامه­ریزی پاسخ­های هورمونی و متابولیکی موثر در باروری، هم تابع مداخلات کوتاه مدت است و هم ناشی از شرایط داخل رحمی دوران جنینی است؛ به همین علت وضعیت تغذیه از دوران جنینی برقدرت باروری در نسل‌های بعد موثر است و این موضوع بسیار مهمی است که کمتر به آن پرداخته شده است. از آنجا که این تاثیرات فراتر از تاثیر وزن و نمایه توده بدن بر قدرت باروری هستند، تلاش می‌شود در این پانل رویکرد متخصصان حوزه باروری به مقوله تغذیه از بحث چاقی و لاغری صرف و یا تاثیر تک نوترینت‌ها در غالب مکمل‌های غذایی  به رویکردی جامع‌تر مبتنی بر الگوهای مصرف غذایی  و مداخلات بومی که باید در این حوزه انجام شود، ارتقا یاید.

لازم به ذکر است سومین کنگره بین‌المللی تولید مثل همزمان با دومین کنگره بین‌المللی علوم سلامت باروری و فرزندآوری از تاریخ ۳۰ اردیبهشت  الی ۱ خرداد ماه ۱۳۹۶ در محل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران – مرکز همایش‌های بین المللی رازی برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می­توانند به نشانی اینترنتی www.icrhc-iserb.ir/2017 مراجعه نمایند و یا با شماره تماس ۲۲۴۰۴۱۴۴ داخلی ۳۳۴ و ۳۳۸ و همچنین در مورد جشنواره با شماره ۲۲۴۰۴۱۴۴ داخلی ۳۵۲  تماس حاصل نمایند.

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of